Menu

Media: Merkel and Macron taught Johnson a lesson

Media: Merkel and Macron taught Johnson a lesson
Boris Johnson nie uzyskał tego, na czym mu zależało. (Fot. Getty Images)
Commenting on Boris Johnson's first foreign travels as British Prime Minister to Berlin and Paris today, the German media estimates that he has not been successful. Angela Merkel and Emmanuel Macron received a polite but emphatic lesson, they note.
Advertisement
News available in Polish

"Emmanuel Macron i Angela Merkel wzięli szefa brytyjskiego rządu Borisa Johnsona w kleszcze. Rzucili mu wyzwanie i wrobili. Ich przesłanie jest eleganckie i przyjazne, ale jasno sformułowane: mamy zasady, w które wierzymy i które są określone w umowie o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Chce Pan, szanowny Panie Johnson, umowy? Proszę zatem zaproponować coś dobrego, albo lepszego niż to, co wspólnie wypracowaliśmy w ciągu dwóch lat trudnych negocjacji" - ocenia lewicowo-liberalny "Sueddeutsche Zeitung".

Szef brytyjskiego rządu domaga się od strony unijnej renegocjacji porozumienia o Brexicie, w tym usunięcia z niego zapisu o tzw. backstopie. Jest to awaryjne rozwiązanie mające nie dopuścić do przywrócenia twardej granicy (kontrolowanej i chronionej przez służbę celną i policję) między należącą do Unii Europejskiej Republiką Irlandii a Irlandią Północną, stanowiącą część Zjednoczonego Królestwa.

Angela Merkel, pomimo uprzejmości w kierunku szefa brytyjskiego rządu, nie zgodziła się na renegocjację umowy. (Fot. Getty Images)

Niemcy i Francja są przeciwne otwieraniu umowy wynegocjowanej przez poprzedni rząd Wielkiej Brytanii premier Theresy May. Johnson zapowiada, że jeśli nie doczeka się ustępstw, jest gotów wyprowadzić swój kraj ze Wspólnoty bez umowy regulującej dalsze relacje obu stron.

Zdaniem regionalnego dziennika z Frankonii "Nuernberger Nachrichten", wynik spotkań w Berlinie i Paryżu powinien podziałać na szefa brytyjskiego rządu otrzeźwiająco. "Przy całej życzliwości, jaka promieniuje z niektórych zdjęć z Berlina i Paryża, Johnson otrzymał dobitną nauczkę. Wspólnota 27 państw pozostaje nieugięta" - konstatuje gazeta.

"Jeśli Johnson chce osiągnąć swój główny polityczny cel, którym jest nie tylko zdobycie stanowiska premiera, ale pozostanie na nim przez jakiś czas, to musi zacząć współpracować z Brukselą. Dotychczasowa strategia polegająca na próbach przebicia głową muru, stawia pod znakiem zapytania jego zadomowienie się przy Downing Street 10" - ocenia dziennik z Norymbergi.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 17.02.2020
  GBP 5.111 złEUR 4.250 złUSD 3.919 złCHF 3.992 zł

  Sport


  Advertisement