Menu

London: Police "apologize" for interrupting mass in the Polish church

London: Police "apologize" for interrupting mass in the Polish church
Brytyjska policja o zakłóceniu nabożeństwa w polskim kościele: "Głęboko tego żałujemy". (Fot. Getty Images)
The London Metropolitan Police today regretted the interruption of the Good Friday service at the Polish Church of Christ the King in Balham, south London.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Jesteśmy wszyscy świadomi wydarzeń, do których doszło tu w Wielki Piątek. Zamiarem Met jest wspieranie i chronienie społeczności w czasie pandemii, wiemy jednak, że wielu ludzi było bardzo zdenerwowanych z powodu tego, co się wydarzyło w Wielki Piątek i głęboko tego żałujemy" - oświadczył dzisiaj komisarz Andy Wadey w czasie przedpołudniowej mszy w kościele w Balham.

Zapewnił, że od tego czasu policja metropolitalna dokładnie rozważyła te wydarzenia. "Mam szczerą nadzieję, że dzisiejszy dzień będzie oznaczał początek odnowionej, trwałej relacji z parafią Chrystusa Króla w Balham, a także z całą polską społecznością" - dodał Wadey.

Podkreślił, że ostatni rok był niesamowicie trudny dla wszystkich w Londynie, a pandemia Covid-19 wymusiła wprowadzenie restrykcji, które są wyzwaniem - także dla wspólnot wierzących, a czasem też dla samej policji, ale celem policji jest służenie wszystkim, w tym polskiej społeczności i wszystkim społecznościom katolickim.

Na dzisiejszej mszy obecny był także arcybiskup John Wilson z archidiecezji Southwark, której podlega parafia Chrystusa Króla.

Jak przekazała Judyta Braun, która jest mocno zaangażowana w życie parafii jako wolontariuszka, reakcja uczestników dzisiejszej mszy na wyrazy ubolewania ze strony policji była ogólnie pozytywna i wierni doceniają fakt, że głoszony przez parafię protest nie pozostał bez odpowiedzi.

Wyraziła też nadzieję, że ten przykry incydent będzie miał pozytywne następstwa, bo pokazał on, że prawa chrześcijan muszą również być respektowane. Od czasu przerwanego nabożeństwa w Wielki Piątek wszystkie późniejsze wydarzenia w kościele Chrystusa Króla odbyły się bez zakłóceń.

Do zdarzenia doszło w Wielki Piątek, 2 kwietnia, około godz. 18:00. W trakcie Liturgii Męki Pańskiej do kościoła weszło dwoje policjantów, którzy oznajmili zgromadzonym wiernym, że zostały złamane restrykcje epidemiczne i nakazali opuścić kościół pod groźbą grzywny w wysokości 200 funtów, a w razie odmowy wykonania polecenia - aresztu. Wszyscy wierni bez sprzeciwu wykonali polecenie.

Jak napisała w wydanym później oświadczeniu policja, niektóre osoby znajdujące się w kościele nie miały zasłoniętych twarzy, a obecni w nim wyraźnie nie zachowywali dystansu społecznego, w związku z czym funkcjonariusze podjęli decyzję, że kontynuowanie tego nabożeństwa nie byłoby bezpieczne. Parafia Chrystusa Króla nie zgodziła się z tą oceną, podkreślając, że policja przekroczyła swoje kompetencje, gdyż wszystkie rządowe wymogi zostały dotrzymane, a funkcjonariusze odwoływali się do nieaktualnych już przepisów o zakazie publicznych celebracji w miejscach kultu.

Także uczestnicy przerwanego nabożeństwa i wolontariusze pomagający w jego organizacji zapewniali następnego dnia, że wszystkie wytyczne były przestrzegane i nie było podstaw do policyjnej interwencji.

Czytaj więcej:

Londyn: Policja przerwała nabożeństwo w polskim kościele

Londyn: Burza po przerwanej mszy w polskim kościele. "Brutalnie przekroczono kompetencje"

UK: Wielkanoc w polskich kościołach z ograniczeniami, ale na żywo

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 27.09.2021
  GBP 5.3815 złEUR 4.5912 złUSD 3.9276 złCHF 4.2307 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement