Menu

London: Studio of Feliks Topolski, a friend of the royal family, open to the public

London: Studio of Feliks Topolski, a friend of the royal family, open to the public
Wystawa mieści się w dawnej pracowni artysty i można ją oglądać od 12:00 do 18:00 (Access Road, Arch 158, Hungerford Bridge SBC, Belvedere Rd, London SE1 8XU). (Fot. A. Chodakowska/Londynek.net)
Feliks Topolski was equally fascinated by the splendor of the British monarchy and the British counterculture, stress the curators of the exhibition of works by the painter and draftsman who was born in Warsaw, but lived most of his life in London.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Wystawa zatytułowana "Punks, Princes and Protests: the Chronicles of Feliks Topolski RA" jest prezentowana w dawnej pracowni Topolskiego, mieszczącej się tuż przy południowym brzegu Tamizy, a jej otwarcie nieprzypadkowo zbiega się z zaplanowaną na sobotę koronacją Karola III. Topolski był bowiem zaprzyjaźniony z jego ojcem, księciem Filipem, a srebrny jubileusz Jerzego V, czyli pradziadka obecnego króla, był powodem, dla którego trafił do Londynu.

"Urodzony w 1907 r. Topolski został w 1935 r. wydelegowany przez Wiadomości Literackie do Wielkiej Brytanii, aby zrobić rysunki ze srebrnego jubileuszu króla Jerzego V i tak się zafascynował tym angielskim ceremoniałem, przepychem, strojami, tradycją, że postanowił się tu osiedlić" - wyjaśnia Julia Griffin, współkuratorka wystawy.

W uznaniu dla jego talentu artystę uczyniono członkiem Brytyjskiej Akademii Królewskiej. (Fot. A. Chodakowska/Londynek.net)

Na wystawie prezentowane są m.in. rysunki z koronacji Elżbiety II w 1953 r., które Topolski stworzył na zamówienie brytyjskiego rządu, rysunki z pogrzebu Jerzego VI w 1952 r., portret księżnej Diany, a także unikatowy szkic przedstawiający księcia Karola, czyli obecnego króla, w bardzo nieformalnej sytuacji, gdy na drewnianym koniu trenował na zamku w Windsorze grę w polo.

Topolski mógł uchwycić go w takiej sytuacji dzięki długoletniej przyjaźni z księciem Filipem. Relacja ta nawiązała się prawdopodobnie dzięki zainteresowaniu księcia rysunkami wojennymi Topolskiego. Później poprosił go o zaprojektowanie menu na jego wieczór kawalerski. Topolski był też na ślubie Filipa i późniejszej królowej Elżbiety II w 1947 r., dokumentując to wydarzenie dla magazynu "Vogue".

Pełen witalności, lekko satyryczny styl graficzny Topolskiego doskonale pasował zarówno do przedstawień panoramicznych, jak i precyzyjnie kształtowanych detali. (Fot. A. Chodakowska/Londynek.net)

Równolegle - co również jest prezentowane na wystawie - Topolski tworzył obrazy i rysunki, przedstawiające rodzącą się wielokulturowość Londynu, młodzieżową kontrkulturę lat 60. i 70., wydarzenia polityczne czy protesty społeczne.

"Z jednej strony interesowało go portretowanie establishmentu, ceremonii, a z drugiej - najszerszy przekrój społeczeństwa, pokazywanie nierówności społecznych oraz całego spektrum politycznego, także tych, którzy nie byli zwolennikami monarchii" - informuje Griffin.

Najpełniej wypowiadał się w rysunku. Używał na ogół ołówka, kredki i tuszu. Jego kreska to właściwie plątanina skłębionych linii, z których wyłaniają się świetnie scharakteryzowane postaci czy sceny. (Fot. A. Chodakowska/Londynek.net)

Wnuk Feliksa Topolskiego, Lucien, który jest współkuratorem wystawy i szefem fundacji Topolski Memoir, opiekującej się jego spuścizną, podkreslił, że chciałby aby wystawa stała się początkiem bardziej regularnej aktywności fundacji zmarłego w 1989 r. artysty. Planuje tam wystawiać prace nawiązujące charakterem do reportażowych rysunków Topolskiego.

Wystawa "Punks, Princes and Protests: the Chronicles of Feliks Topolski RA" jest wspólnym przedsięwzięciem Topolski Memoir oraz Polsko-Angielskiego Forum Kultury im. Krystyny Skarbek, przy wsparciu Instytutu Kultury Polskiej w Londynie oraz Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego (POSK), dokąd zostanie przeniesiona 20 lipca.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 20.12.2024
    GBP 5.1264 złEUR 4.2572 złUSD 4.1002 złCHF 4.5801 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement