Menu

London Heathrow loses its crown to Paris as passenger numbers plummet

London Heathrow loses its crown to Paris as passenger numbers plummet
Londyński port stracił koronę na rzecz Paryża. (Fot. Getty Images)
London Heathrow has lost the title of Europe's busiest airport to Charles de Gaulle in Paris and is downgrading its forecasts for passenger numbers this year and next as the outlook for aviation deteriorates further.
Advertisement
News available in Polish

Jak podano dzisiaj, w okresie od stycznia do września włącznie z Heathrow skorzystało 18,97 mln pasażerów, natomiast z paryskiego lotniska Charlesa de Gaulle'a - 19,27 mln. Na kolejnych miejscach znalazły się Schiphol w Amsterdamie (17,6 mln) i lotnisko we Frankfurcie (16,16 mln).

Jednak w statystykach tylko za trzeci kwartał Heathrow z liczbą 3,5 mln pasażerów spadło już na czwarte miejsce. Wyprzedzają je lotniska w Paryżu (5,2 mln), Amsterdamie (4,5 mln) i we Frankfurcie (4 mln). W przypadku Heathrow oznacza to spadek liczby pasażerów o 84 proc., a przychodów - o 72 proc. w porównaniu z trzecim kwartałem zeszłego roku.

Władze Heathrow znacząco obniżyły dzisiaj prognozy - zarówno do końca tego roku, jak i na przyszły. Spodziewają się, że całkowita liczba pasażerów w tym roku wyniesie 22,6 mln, a w przyszłym - 37,1 mln, podczas gdy w czerwcu prognozy mówiły odpowiednio o 29,2 mln i 62,8 mln. Dla porównania - w całym roku 2019 z głównego londyńskiego lotniska skorzystało 81 mln pasażerów.

Wprawdzie z powodu pandemii i wprowadzonych restrykcji w podróżowaniu wszystkie lotniska na świecie zanotowały znaczące spadki w ruchu pasażerskim, władze Heathrow wskazują jednak, że w jego przypadku są one większe, bo brytyjski rząd opieszale działa w kwestii wprowadzenia szybkich testów na obecność koronawirusa na lotniskach, które mogłyby poprawić sytuację.

"We Francji i w Niemczech, nawet w Kanadzie i Irlandii już wprowadzono na testy i to jest sposób na zapewnienie ochrony miejsc pracy w Wielkiej Brytanii, jak również ochronę ludzi przed koronawirusem. Rząd naprawdę musi się tym zająć przed początkiem grudnia, jeśli chcemy ratować miejsca pracy" - przekazał stacji BBC John Holland-Kaye, prezes zarządu Heathrow.

Brytyjski minister transportu Grant Shapps w połowie października wyraził nadzieję na to, że przed początkiem grudnia uruchomiony zostanie system testów dla pasażerów przylatujących do Wielkiej Brytanii. To pozwoliłoby na skrócenie okresu kwarantanny z 14 dni do tygodnia.

Holland-Kaye wskazał jednak, że branża lotnicza potrzebuje konkretnych zobowiązań ze strony rządu. W zeszłym tygodniu na Heathrow udostępniono możliwość wykonania płatnych szybkich testów na obecność koronawirusa dla pasażerów wylatujących do tych krajów, które wymagają negatywnego wyniku przed wpuszczeniem na swoje terytorium.

Czytaj więcej:

Szef Heathrow: Obowiązek kwarantanny "dusi gospodarkę Wielkiej Brytanii"

Kwarantanna w UK "może być skrócona do 4 dni dzięki testom na lotnisku"

Heathrow wypadło z listy najbardziej ruchliwych lotnisk w Europie

Pierwsze lotnisko w UK testuje pasażerów na Covid-19

Mieszkańcy UK mogą już polecieć na Wyspy Kanaryjskie. Ale co z testami?

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 23.11.2020
  GBP 5.027 złEUR 4.468 złUSD 3.762 złCHF 4.131 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement