London needs driverless Tube like Paris, says Grant Shapps
Rozmowy między rządem a TfL trwają od tygodni, a dotychczasowa umowa wygasła wczoraj. Od maja 2020 roku do TfL trafiło ponad 5 mld funtów w ramach nadzwyczajnego dofinansowania z powodu kryzysu.
W tym czasie wielokrotnie dochodziło do sporów między rządem a TfL na temat źródeł jego dalszego finansowania i przyczyn problemów ekonomicznych. Rządowe umowy dotyczące wsparcia były wielokrotnie przedłużane, ale tym razem minister Shapps utrzymuje, że jest to już ostatni pakiet finansowy, jaki otrzyma TfL.
Ministerstwo transportu twierdzi, że środki ostatnio przyznane TfL mogłyby zostać wykorzystane na modernizację metra, jego rozbudowę i inne duże projekty. Jak zauważył minister Shapps, TfL musi zaakceptować fakt, że modernizacja jest czymś, co "jest niezbędne, by metro się rozwijało i sprawnie funkcjonowało".
Wskazał, że inne miasta europejskie tak właśnie robią - jako przykład takich działań podał Paryż, który uruchomił autonomiczne metro. Jego zdaniem TfL powinien zrobić to samo i przejść na nowoczesny system "pociągów bez maszynistów". "Naprawdę powinniśmy iść do przodu w kwestii modernizacji, a ten najnowszy pakiet finansowy jest wezwaniem i zobowiązaniem TfL do podjęcia takich działań" – podkreślił.
Wcześniej komisarz TfL Andy Byford zaznaczył, że wszystkie główne systemy transportowe na całym świecie również otrzymywały dofinansowanie od rządów centralnych, dlatego Londyn potrzebuje takich samych rozwiązań, jeśli nadal ma istnieć sieć transportowa, która może "nadal wspierać rozwój budownictwa mieszkaniowego, tworzenie miejsc pracy i szans na rozwój gospodarczy".
Czytaj więcej:
Pierwsze w Wielkiej Brytanii autonomiczne autobusy odbędą jazdy testowe po drogach Szkocji
Nowy podatek turystyczny w Londynie rozwiązaniem na kryzys finansowy TfL?
Sadiq Khan ostrzega przed dużymi cięciami na transport w Londynie
Pracownicy metra i London Overground będą strajkować tego samego dnia