Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Women in the US live up to 6 years longer than men

Women in the US live up to 6 years longer than men
Kobiety żyją dłużej niż mężczyźnoi - i to nie tylko w USA... (Fot. Getty Images)
The average life expectancy of men in the United States is now almost six years less than that of women. This is the biggest difference since 1996 - reports the journal 'JAMA Internal Medicine'.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W Stanach Zjednoczonych spadła również ogólna średnia długość życia, niezależnie od płci. O ile w roku 2019 r. mężczyźni i kobiety dożywali średnio 78,8 lat, to w 2021 - 76,1 lat.

Analiza danych z ponad stu ostatnich lat wskazuje, że kobiety w USA zwykle żyją dłużej niż mężczyźni. Jednak w ostatnich dziesięcioleciach różnica ta się zmniejszała.

Dlatego zaskakujące mogą się wydawać wyniki nowej analizy danych dotyczących zgonów w latach 2010-2021 przeprowadzonej przez US National Centre for Health Statistics. Wykazała ona, że dotychczasowa tendencja się odwraca. Mężczyźni umierają średnio 5,8 roku przed kobietami – w porównaniu z najniższym poziomem 4,8 roku w 2010 r.

Autorzy zauważają, że ograniczeniem badania jest to, że w rejestrach zgonów uwzględniana jest wyłącznie binarna klasyfikacja płci.

Panowie w USA przechodzili Covid-19 dużo ciężej niż kobiety, ale też częściej niż one sięgają po alkohol i narkotyki... (Fot. Getty Images)

Jak wskazują autorzy badania, mężczyźni nieproporcjonalnie częściej umierają z powodu Covid-19, przedawkowania narkotyków, nadużywania alkoholu, zabójstw i samobójstw.

Mężczyźni częściej niż kobiety doświadczali ciężkich lub śmiertelnych przypadków Covid-19, co jest główną przyczyną różnic w średniej długości życia. Tzw. "zgony z rozpaczy" (deaths of despair), na przykład spowodowane nadużywaniem alkoholu, samobójstwami i przedawkowaniem narkotyków, łącznie stanowiły drugą co do wielkości przyczynę zgonu.

Sytuacje mężczyzn mogą pogarszać czynniki kulturowe i społeczne, w tym stres, niestabilność warunków mieszkaniowych i niechęć do korzystania z opieki psychiatrycznej.

Zdaniem naukowców, aby zmniejszyć lukę pomiędzy płciami, trzeba skupić się na ograniczaniu liczby zgonów, którym można zapobiec. Choć liczba przedwczesnych zgonów przypisywanych Covid-19 będzie zapewne słabnąć, należałoby zbadać, co skłania mężczyzn do zażywania narkotyków i samookaleczania.

Czytaj więcej:

Śmiertelność w USA znacznie wyższa niż w innych bogatych państwach

Amerykanie chcą zmiany i optują za trzecią partią

USA: W tym stanie mieszkają najbardziej zestresowani Amerykanie

Amerykanie wydali na tegoroczne obchody Halloween 12 mld dolarów

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 24.07.2024
  GBP 5.0939 złEUR 4.2796 złUSD 3.9498 złCHF 4.4410 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement