Menu

Kerala plane crash: 18 dead after Air India plane breaks in two at Calicut

Kerala plane crash: 18 dead after Air India plane breaks in two at Calicut
Samolot rozpadł się na dwie części. Do katastrofy doszło z powodu ulewnych deszczy i słabej widoczności... (Fot. Getty Images)
An Air India Express plane with 190 people on board has crashed at an airport in the southern state of Kerala, killing at least 18 people, officials say. The Boeing 737, en route from Dubai, skidded off the runway in rain and broke in two after landing at Calicut airport, aviation officials said.
Advertisement
News available in Polish

Do zdarzenia doszło około godz. 19:40 czasu lokalnego. Większej tragedii udało się uniknąć, ponieważ samolot nie zapalił się - komentuje serwis indyjskiej telewizji informacyjnej NDTV, która podała też najnowsze dane dotyczące ofiar.

Według serwisu FlightRadar24, samolot kilkakrotnie okrążył lotnisko i dwukrotnie próbował wylądować. Następnie wypadł z pasa startowego, spadł 10 metrów ze zbocza i rozpadł się na dwie części - poinformował minister lotnictwa cywilnego Hardeep Singh Puri.

Nagrania telewizyjne pokazały ratowników poruszających się w ciemnościach po wraku i w ulewnym deszczu oraz pasażerów leżących nieruchomo na noszach w otoczeniu pracowników medycznych w maseczkach.

Wśród zmarłych jest jeden z pilotów, a co najmniej 15 osób jest w stanie krytycznym - przekazał Abdul Karim, starszy oficer policji stanowej w Kerali. Akcja ratunkowa dobiegła już końca, a poszkodowani zostali przewiezieni do szpitala.

Pas startowy lotniska znajduje się na wzgórzu z głębokimi wąwozami po obu stronach i jest uważany za trudny do lądowania.

Boeing 737 linii Air India Express leciał z Dubaju do Kalikatu, zwanego też Kozhikode. (Fot. Getty Images)

"Do zdarzenia doszło z powodu ulewnych deszczy i słabej widoczności, to naprawdę druzgocące" - poinformował NDTV Amitabh Kant, który stoi na czele rządowej komisji planowania.

Według rzecznika prasowego indyjskiego ministerstwa lotnictwa cywilnego Rajeeva Jaina, na pokładzie maszyny znajdowało się 174 dorosłych pasażerów, 10 dzieci, dwóch pilotów i czterech członków załogi.

Boeing 737 linii Air India Express leciał z Dubaju do Kalikatu, zwanego też Kozhikode. Na jego pokładzie znajdowali się obywatele Indii zmierzający do domów w ramach organizowanej przez rząd podczas pandemii koronawirusa akcji repatriacyjnej.

Premier Narendra Modi napisał na Twitterze, że "boleje nad wypadkiem samolotu w Kozhikode" i zapewnił, że stanowe władze są na miejscu, zapewniając wszelką pomoc poszkodowanym.

AP przypomina, że największa katastrofa lotnicza w Indiach miała miejsce 12 listopada 1996 roku, kiedy to samolot Saudi Arabian Airlines zderzył się w powietrzu z samolotem lecącym z Kazachstanu w stanie Hariana; śmierć poniosło wszystkich 349 osób na obu pokładach. 

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 18.09.2020
  GBP 4.881 złEUR 4.457 złUSD 3.759 złCHF 4.138 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement