Menu

Brexit: UK wants EU trade deal but not 'at any cost' - Boris Johnson

Brexit: UK wants EU trade deal but not 'at any cost' - Boris Johnson
Johnson po raz kolejny podkreślił, że "jakiekolwiek porozumienie musi respektować niezależność i suwerenność Wielkiej Brytanii". (Fot. Getty Images)
The UK wants a post-Brexit trade deal with the EU but not 'at any cost', Boris Johnson has told his cabinet.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W efekcie niedzielnej rozmowy Johnsona z przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen w poniedziałek po południu negocjacje zostały wznowione, co dało nadzieję na to, że umowa może zostać uzgodniona lada dzień, ale zwłaszcza źródła brytyjskie wskazują na zupełny brak postępu w rozmowach.

Wczoraj Johnson przedstawił najwyższym rangą ministrom rządu obecny stan negocjacji. Jak poinformował jego rzecznik, premier "ponownie podkreślił pragnienie zawarcia porozumienia o wolnym handlu, ale nie za wszelką cenę, i powtórzył, że jakiekolwiek porozumienie musi respektować niezależność i suwerenność Wielkiej Brytanii".

"Premier wyjaśnił, że nieosiągnięcie porozumienia i zakończenie okresu przejściowego na warunkach australijskich (czyli bez umowy o wolnym handlu - przyp. red.) pozostaje najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, ale zobowiązał się do kontynuowania negocjacji w pozostałych obszarach spornych" - dodał rzecznik Johnsona.

Szef brytyjskiego rządu wyjaśniał w zeszłym tygodniu, że punkty sporne negocjacji to rybołówstwo oraz o tzw. równe warunki gry, czyli żądanie Brukseli, by Londyn dostosowywał się do przyszłych unijnych regulacji.

Brak porozumienia przed 31 grudnia 2020 roku, kiedy skończy się okres przejściowy po Brexicie, oznacza, że od przyszłego roku handel między Wielką Brytanią a UE będzie odbywał się na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO), czyli będą mogły być stosowane cła, kwoty ilościowe i inne bariery.

Czytaj więcej:

"The Guardian": Okręty patrolowe marynarki będą pilnować łowisk

Brytyjski rząd: "Rozmowy z UE mogą trwać dłużej"

Boris Johnson ostrzega przed twardym Brexitem

Barnier do ambasadorów UE: Postępy w rozmowach z UK "niewielkie"

Brexit: Wakacje w UE, podróż z kotem i ceny w sklepach od 1 stycznia

Polscy operatorzy podniosą stawki po Brexicie, brytyjscy pozostawią bez zmian

Od początku 2021 r. handel Polski z Wielką Brytanią jak z państwami spoza UE

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 16.04.2021
  GBP 5.2235 złEUR 4.5481 złUSD 3.7978 złCHF 4.1279 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement