Menu

Boris Johnson sets out 'tougher' tiered restrictions for England during Commons debate

Boris Johnson sets out 'tougher' tiered restrictions for England during Commons debate
W przyszłą środę - po czterech tygodniach lockdownu - przestanie obowiązywać zalecenie pozostawania w domach. (Fot. Getty Images)
Boris Johnson has set out a three-tier system of Covid restrictions for England to run until spring, saying that rules in many areas will be tougher than before the lockdown but imploring the public to make what he called 'one final push' before the expected arrival of vaccines and mass testing.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Po raz pierwszy od czasu pojawienia się tego nieszczęsnego wirusa, możemy dostrzec drogę wyjścia z pandemii. Przełomy w leczeniu, w testach i szczepionkach oznaczają, że kawaleria naukowa jest teraz w zasięgu wzroku. I wiemy w głębi serca, że w przyszłym roku odniesiemy sukces" - podkreślał Johnson w przemówieniu wygłoszonym w Izbie Gmin za pośrednictwem łączy wideo.

Jak poinformował, w przyszłą środę - po czterech tygodniach lockdownu - przestanie obowiązywać zalecenie pozostawania w domach, a ludzie będą mogli je opuszczać z dowolnego powodu i spotykać się z więcej niż jedną osobą spoza własnego gospodarstwa domowego.

Oprócz tego od 2 grudnia otwarte mogą być wszystkie sklepy, a nie tylko te sprzedające towary pierwszej potrzeby, jak to jest obecnie, a także punkty usługowe, w tym fryzjerzy i salony kosmetyczne, a także siłownie i obiekty rekreacyjne. Wznowione zostaną nabożeństwa z udziałem wiernych, oraz rozgrywki sportowe na otwartym powietrzu z ograniczonym udziałem publiczności. Z powrotem będą mogły działać puby, bary i restauracje, na dodatek ich godzina zamknięcia została przesunięta z 22:00 na 23:00, a godzina ostatniego zamówienia - na 22:00.

Jednak stopień poluzowania restrykcji będzie zależał od poziomu, na którym znajdą się poszczególne części kraju. Na poziomie 1. ludzie będą zachęcani do pracy z domu, o ile jest to możliwe, a maksymalna liczba zgromadzeń, zarówno na otwartych przestrzeniach, jak i w pomieszczeniach zamkniętych, wynosić będzie sześć osób.

Na poziomie drugim będzie "reguła sześciu" obowiązująca na zewnątrz, ale nadal pozostanie w mocy zakaz spotykania się w zamkniętych pomieszczeniach z osobami spoza własnego gospodarstwa domowego, a puby i bary mogą być otwarte, tylko jeśli alkohol podawany będzie wraz ze znaczącymi posiłkami.

Natomiast na poziomie 3. spotykanie się osób z różnych gospodarstw domowych nadal będzie zabronione w pomieszczeniach zamkniętych i w części otwartych przestrzeni, a wszystkie puby, bary i restauracje mogą działać tylko w systemie na wynos i z dostawą. Zamknięte pozostaną także hotele i miejsca rozrywki w pomieszczeniach zamkniętych.

Decyzja o tym, które regiony znajdą się na którym poziomie, ogłoszona zostanie w czwartek, a o przypisaniu będzie decydowało kilka czynników, w tym liczba przypadków na danym terenie, wskaźnik reprodukcji wirusa oraz obecne i przewidywane obłożenie szpitali. Przypisanie do poszczególnych poziomów będzie poddawane przeglądowi co 14 dni, a podejście regionalne ma potrwać do marca.

Decyzje w sprawie poluzowania restrykcji na okres Bożego Narodzenia zostaną ogłoszone dopiero w najbliższych dniach. (Fot. Getty Images)

Od 2 grudnia możliwe będzie wyjeżdżanie na wakacje za granicę, choć wracający nadal będą podlegać 14-dniowej kwarantannie, chyba że dany kraj jest uznawany za bezpieczny. Wbrew oczekiwaniom, Johnson nie przekazał nic o planach skrócenia kwarantanny w przypadku negatywnego testu na obecność koronawirusa.

Johnson zapowiedział, że jego rząd rozmawia z władzami Szkocji, Walii i Irlandii Północnej na temat wspólnego poluzowania restrykcji na okres Bożego Narodzenia, tak aby kilka gospodarstw domowych mogło się spotkać w święta, ale konkrety zostaną ogłoszone dopiero w najbliższych dniach.

"Nie mogę powiedzieć, że Boże Narodzenie będzie w tym roku normalne, ale w okresie przeciwności losu, czas spędzony z bliskimi jest jeszcze cenniejszy dla ludzi wszystkich wyznań, jak i niewierzących. Wszyscy chcemy jakiegoś rodzaju Bożego Narodzenia, potrzebujemy go, na pewno czujemy, że na nie zasługujemy. Ale nie chcemy pozwolić, by przez nadmierną beztroskę wirus znowu wybuchł, zmuszając nas wszystkich do lockdownu w styczniu" - podkreślił Johnson.

Czytaj więcej:

Anglia: Na święta tydzień "oddechu" od restrykcji

UK: Rząd potwierdza powrót do restrykcji regionalnych, ale zaostrzonych

Brytyjski minister zdrowia: Powrót do normalnego życia po Wielkanocy

Johnson: Wyniki szczepionki AstraZeneca są fantastyczne

Testy zamiast samoizolacji. Boris Johnson zapowie dziś duże zmiany

W UK pojawią się przepustki umożliwiające normalne życie za dwa testy w tygodniu

W Anglii kibice wrócą na stadiony 2 grudnia

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 05.03.2021
  GBP 5.306 złEUR 4.579 złUSD 3.839 złCHF 4.131 zł
  Advertisement

  Sport


  Sport

  Advertisement
  Advertisement