Menu

Huawei: Government wins vote after backbench rebellion

Huawei: Government wins vote after backbench rebellion
Decyzja w sprawie Huawei była najtrudniejszym dotychczas wyborem rządu Johnsona w polityce zagranicznej. (Fot. Getty Images)
The government has defeated the first rebellion from its own MPs over plans to allow Huawei to be used in the UK's 5G mobile network.
Advertisement
News available in Polish

Decyzja w sprawie udziału Huawei w budowie sieci 5G była najtrudniejszym dotychczas wyborem rządu Johnsona w polityce zagranicznej. Z jednej strony presję na Londyn wywierały Stany Zjednoczone, ostrzegające, że sprzęt Huawei może być wykorzystywany przez chińskie władze do szpiegowania, zatem jego dopuszczenie naraża na szwank specjalne brytyjsko-amerykańskie stosunki w dziedzinie bezpieczeństwa.

Z drugiej strony Chiny, będące kluczowym partnerem handlowym dla Wielkiej Brytanii, groziły poważnymi konsekwencjami gospodarczymi w przypadku wykluczenia Huawei. Dodatkowo brytyjski biznes ostrzegał, że zakaz dla Huawei opóźniłby wprowadzenie w Wielkiej Brytanii superszybkich połączeń 5G i w konsekwencji kosztowałby miliardy funtów.

W styczniu br. brytyjski rząd zdecydował się na kompromisowe rozwiązanie, dopuszczając Huawei do udziału w budowie brytyjskiej sieci 5G, ale tylko w ograniczonym zakresie. Zdecydowano, że "dostawcy wysokiego ryzyka" zostaną wykluczeni z wrażliwej ze względów bezpieczeństwa części sieci, nazywanej rdzeniem, w której przetwarzane są dane. W pozostałej części sieci, nazywanej peryferiami, która obejmuje maszty telekomunikacyjne i przekaźniki, ich udział będzie ograniczony do 35 proc.

Taką decyzję krytycznie przyjęła część posłów rządzącej Partii Konserwatywnej. Grupa "rebeliantów", pod przywództwem byłego szefa partii Iaina Duncana Smitha, domagała się od rządu przedstawienia konkretnego harmonogramu wycofania "dostawców wysokiego ryzyka" z projektu.

Ponieważ minister cyfryzacji i kultury Oliver Dowden zapewnił jedynie, iż stanie się to w tej kadencji, czyli do grudnia 2024 r., złożyli formalną poprawkę do ustawy o infrastrukturze telekomunikacyjnej. Zgodnie z nią, udział "dostawców wysokiego ryzyka" w sieci 5G miał się zakończyć do końca grudnia 2022 r.

Poprawka została poddana pod głosowanie, lecz nie uzyskała większości - poparło ją 282 posłów, przeciwnych było 306. Po jej odrzuceniu cały projekt ustawy został już bez głosowania zaaprobowany przez Izbę Gmin i skierowany do Izby Lordów.

Czytaj więcej:

Rząd UK zgodził się na udział Huawei w budowie sieci 5G. USA zawiedzione

Johnson do Trumpa o Huawei: "Państwa powinny ze sobą współpracować"

USA: Stosunki z UK pozostają mocne pomimo różnic ws. Huawei

Trump ostrzega sojuszników, w tym UK, przed współpracą z Huawei

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement