Living wage now stands at nearly €15 per hour as cost of living heaps pressure on workers
Jak zauważa portal Independent.ie rosnące koszty utrzymania spowodowały wzrost tej stawki aż o 95 centów, czyli o prawie 7 proc. w stosunku do ubiegłorocznej stawki wynoszącej 13,85 euro za godzinę.
Wysokość stawki Living Wage jest wyliczana przez grupę naukowców, przedstawicieli związków zawodowych i pracowników sektora opieki socjalnej, zwaną Living Wage Technical Group. Ich obliczenia opierają się na badaniach przeprowadzonych przez Vincentian MESL Research Centre przy St Vincent de Paul. Grupa uwzględnia przy ustalaniu stawki wskaźnik inflacji i stawki podatków.
Grupa wykazała, że w ciągu ostatniego roku najbardziej wzrosły koszty utrzymania, w tym ceny energii, które poszły w górę o 23 proc. Ceny żywności wzrosły o 21%, koszty opieki społecznej o 9%, a koszty utrzymania mieszkań o 7%.
Koszty "integracji społecznej" wzrosły o 6 proc. Obejmują one podstawowe wydatki związane z "udziałem w życiu społecznym" i obejmują między innymi abonament RTV, zakup jednej gazety tygodniowo, dwóch powieści rocznie i biletów do kina co dwa miesiące. Wszystkie te wydatki zrównoważyły niższe koszty transportu i edukacji, co przyczyniło się do ogólnego wzrostu.
Living wage now stands at nearly €15 per hour as cost of living heaps pressure on workers https://t.co/bHbCRwVXrH
— Irish Independent (@Independent_ie) September 27, 2023
Dr Micheál Collins, naukowiec zajmujący się polityką społeczną na UCD i członek Living Wage Technical Group, stwierdził, że wzrost stawek czynszu nadal jest istotnym czynnikiem wpływającym na wzrost stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę i wzrósł średnio o 7 proc. lub prawie 13 euro tygodniowo.
Dodał, że nowa ulga podatkowa dla najemców ograniczyła wpływ rosnących czynszów za nieruchomości na wysokość stawki minimalnego wynagrodzenia. Bez tej ulgi stawka Living Wage wzrosłaby o kolejne 35 centów do 15,15 euro na godzinę.
Podczas gdy stopa inflacji spadła w ostatnich miesiącach, grupa ds. stawki Living Wage stwierdziła, że koszty utrzymania pozostają wyjątkowo wysokie, a oficjalne prognozy nie przewidują powrotu do wcześniejszych poziomów cen.
Szacuje się jednak, że około co piąty pełnoetatowy pracownik zarabia mniej, niż wynosi stawka wynagrodzenia umożliwiającego utrzymanie. Tymczasem rząd zobowiązał się zastąpić stawkę płacy minimalnej nową krajową stawką Living Wage do 2026 roku.
Czytaj więcej:
Irlandia notuje najszybszy wzrost pracy zdalnej w UE
Irlandia: Różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn niskie, ale wciąż zauważalne
Irlandia: Pandemiczny wysyp ofert pracy kończy się
Irlandia: Pracodawcy domagają się wsparcia od rządu jeśli krajowa stawka płacy minimalnej wzrośnie
Irlandia jako jeden z 10 krajów UE odnotowała spadek cen produktów rolnych