Menu

Irish Foreign Minister: Brexit delay better than no agreement

Irish Foreign Minister: Brexit delay better than no agreement
"Prośba o opoźnienie Brexitu nie jest taka prosta" - podkreślił Coveney. (Fot. Getty Images)
The Irish authorities are still convinced that Brexit's delay is better than Britain's exit from the European Union without agreement - said Irish Foreign Minister Simon Coveney yesterday.
Advertisement
News available in Polish

"Stanowisko irlandzkiego rządu zawsze było takie, że opóźnienie (Brexitu) jest lepsze niż brak porozumienia i uważam, że to się nie zmieni, ale musi to być decyzja kolektywna Rady Europejskiej" - wskazał minister w rozmowie z nadawcą RTE.

"Każdy z premierów (krajów UE) może to uniemożliwić i myślę, że UE chce mieć pewność i zobaczyć koniec bezkresnych negocjacji i spekulacji, więc uważam, że prośba o opóźnienie nie jest taka prosta" - dodał Coveney.

Wcześniej premier Irlandii Leo Varadkar poinformował, że Wielka Brytania nie zwróciła się jeszcze z prośbą o opóźnienie Brexitu.

Posłowie Izby Gmin w sobotę, 322 głosami za wobec 306 głosów przeciw, poparli odroczenie swojego głosowania nad nową umową o Brexicie, uzgodnioną w czwartek w Brukseli przez brytyjskiego premiera Borisa Johnsona i stronę unijną.

Zgodnie z tzw. ustawą Benna, jeśli do soboty 19 października włącznie parlament nie poprze porozumienia z UE lub nie zgodzi się na Brexit bez umowy, Johnson musi zwrócić się do Brukseli o przesunięcie terminu Brexitu do 31 stycznia 2020 roku.

Johnson zapowiedział jednak, że nie będzie negocjował przesunięcia terminu Brexitu, a jego rząd złoży w przyszłym tygodniu odpowiednie projekty ustaw, które umożliwią doprowadzenie do Brexitu przed końcem miesiąca. 

Czytaj więcej:

Podwyżka płacy minimalnej w Irlandii opóźniona przez Brexit

"The Times": Nawet w przypadku umowy możliwe opóźnienie Brexitu

Izba Gmin odkłada głosowanie. Boris Johnson odmawia opóźnienia Brexitu

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 14.08.2020
  GBP 4.869 złEUR 4.399 złUSD 3.723 złCHF 4.091 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement

  Brexit - Key news