Menu

Ireland 'clearly now in third wave' of pandemic

Ireland 'clearly now in third wave' of pandemic
Władze podkreślają, że "to naprawdę ważne, aby ludzie zostali w domu". Czy Irlandczycy posłuchają tych apeli? (Fot. Getty Images)
Ireland is now in a third wave of the coronavirus pandemic, public health experts have said, with people being urged to stay at home and stop socialising.
Advertisement
News available in Polish

Ministerstwo Zdrowia poinformowało wczoraj wieczorem, że w ciągu ostatniej doby nie zarejestrowano żadnego nowego zgonu z powodu Covid-19, ale wykryto 727 nowych zakażeń SARS-CoV-2. To drugi dzień z rzędu, gdy przekroczony jest poziom 700 infekcji.

"Wyraźnie widać, że znajdujemy się obecnie w trzeciej fali tej pandemii z szybko rosnącą liczbą przypadków" - przekazał prof. Philip Nolan, szef zespołu modeli epidemicznych w radzie ds. kryzysowych sytuacji zdrowotnych (NPHET).

Naczelny lekarz kraju Tony Holohan zwrócił uwagę, że zaczęła się ona znacznie szybciej niż druga fala, i wezwał do przestrzegania zaleceń. "To naprawdę ważne, aby ludzie zostali w domu. Sytuacja zmieniła się i zmienia się bardzo, bardzo szybko" - podkreślił.

Dzięki sześciotygodniowemu lockdownowi, który trwał od drugiej połowy października do końca listopada, w Irlandii udało się znacząco zmniejszyć liczbę zakażeń. W szczycie drugiej fali ich dobowa średnia z siedmiu kolejnych dni wynosiła 1 124, natomiast w drugiej połowie listopada i na początku grudnia przez trzy tygodnie utrzymywała się poniżej 300 i był to jeden z najniższych w Europie wskaźników w stosunku do liczby ludności. Jednak w miarę stopniowego znoszenia restrykcji liczba nowych zachorowań znów zaczęła rosnąć.

Dzisiaj irlandzki rząd ma się zastanowić nad dalszymi krokami w związku z ponownym wzrostem zakażeń, a także z nową odmianą koronawirusa, która rozprzestrzenia się w Wielkiej Brytanii. Władze Irlandii już w niedzielę zawiesiły połączenia lotnicze i promowe do Wielkiej Brytanii. Jak na razie nie ma dowodów, by ten nowy wariant, który jest znacznie bardziej zakaźny, był obecny w Irlandii.

Dotychczasowy bilans epidemii w tym kraju to 80 267 zakażeń i 2 158 ofiar śmiertelnych. W szpitalach przebywa obecnie 241 chorych na Covid-19, z czego 29 osób na oddziałach intensywnej terapii.

Czytaj więcej:

Irlandia: Liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2 najniższa od końca września

Irlandia: Święty Mikołaj zwolniony z kwarantanny

W Irlandii koniec lockdownu i wyraźnie mniej zakażeń

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 26.02.2021
  GBP 5.195 złEUR 4.518 złUSD 3.725 złCHF 4.120 zł
  Advertisement

  Sport


  Sport

  Advertisement
  Advertisement