Menu

Ireland: Covid-19 vaccinations to begin on Tuesday, a day earlier than planned

Ireland: Covid-19 vaccinations to begin on Tuesday, a day earlier than planned
Irlandia chce prowadzić akcję szczepień "we własnym tempie" i zaczyną ją we wtorek. (Fot. Getty Images)
The Irish vaccination programme and rollout of the Pfizer/BioNTech Covid-19 vaccine will begin on Tuesday, December 29th, HSE chief executive Paul Reid has said.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Pierwsze szczepienia odbędą się w czterech szpitalach, zaś od 4 stycznia rozpoczną się szczepienia wśród pensjonariuszy i pracowników domów opieki oraz wśród grup uznanych przez HSE za priorytetowe, a dopiero później rozszerzone zostaną na kolejne grupy. Jak wyjaśnił Reid, plan zakłada, by w lutym ukończyć szczepienia we wszystkich domach opieki - zarówno publicznych, jak i prywatnych.

Według pierwotnych planów, Irlandia zamierzała rozpocząć szczepienia jeszcze później, w środę. Reid zapytany przez publiczną stację RTE, dlaczego Irlandia zacznie szczepienia później niż większość państw UE, wyjaśniał, że kluczową sprawą jest bezpieczeństwo, a także, że istnieje skomplikowany proces uzyskiwania zgody na podanie szczepionki w przypadku osób starszych i podatnych na zachorowanie.

"To, co robimy w pierwszych dniach, jest bardzo ważne. Będziemy to robić w własnym tempie, ale bezpiecznie" - podkreślił.

Reid poinformował, że ok. 180 pracowników jest szkolonych do podawania szczepionek w domach opieki, zaś w szpitalach będzie to robić ok. 1 500 osób. Później szczepieniami zajmować się będą też lekarze pierwszego kontaktu i farmaceuci.

W pierwszym etapie Irlandia otrzymała 10 tys. szczepionek firm Pfizer i BioNTech, które kupione zostały w ramach wspólnego zamówienia Unii Europejskiej. Większość państw UE, w tym Polska, szczepienia zaczęła wczoraj.

Czytaj więcej:

Władze Irlandii: "Mamy do czynienia z trzecią falą pandemii"

Irlandia: Od czwartku ponownie najwyższy poziom restrykcji koronawirusowych

W Irlandii pojawiła się mutacja Covid-19 wykryta w Wielkiej Brytanii

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 05.03.2021
  GBP 5.306 złEUR 4.579 złUSD 3.839 złCHF 4.131 zł
  Advertisement

  Sport


  Sport

  Advertisement
  Advertisement