Menu

Iran says Britain might release Grace 1 oil tanker soon - IRNA

Iran says Britain might release Grace 1 oil tanker soon - IRNA
Wielka Brytania zajęła Grace 1 w obawie, że Iran może brać udział w łamaniu sankcji UE nałożonych na Syrię. (Fot. Getty Images)
Iran said on Tuesday that Britain might free its oil tanker Grace 1 soon, after some documents were exchanged that would help the seized ship's release.
Advertisement
News available in Polish

"Mamy nadzieję, że zwolnienie statku nastąpi wkrótce" - przekazał irańskiej agencji prasowej IRNA zastępca szefa irańskich portów i organizacji morskiej, Dżalil Eslami. "Statek został zatrzymany na podstawie fałszywych zarzutów, ale nie został jeszcze zwolniony" - dodał Eslami.

Na początku lipca w pobliżu Gibraltaru miejscowa policja i brytyjska piechota morska przejęły należący do Iranu tankowiec Grace 1 i doprowadziły go do tamtejszego portu. Decyzję o zatrzymaniu statku uzasadniono podejrzeniami, że może on brać udział w łamaniu sankcji UE nałożonych na Syrię.

Władze w Teheranie zażądały natychmiastowego uwolnienia swojej jednostki, zatrzymanej - jak przekonują - na wodach międzynarodowych. Dowódca irańskiej Gwardii Rewolucyjnej generał Mohsen Rezai groził, że jeśli Wielka Brytania nie zwolni irańskiego tankowca, obowiązkiem władz w Teheranie będzie zajęcie tankowca brytyjskiego.

19 lipca Gwardia Rewolucyjna przejęła pływający pod brytyjską banderą tankowiec Stena Impero w rejonie cieśniny Ormuz. Strona irańska twierdzi, że tankowiec zderzył się z łodzią rybacką i nie reagował na jej wezwania o pomoc.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 27.02.2020
  GBP 5.085 złEUR 4.310 złUSD 3.941 złCHF 4.055 zł

  Sport


  Advertisement