Our Privacy Policy and Cookies have been updated.

We have made some important changes to our Privacy and Cookies Policy and we want you to know what this means for you and your information.

Menu

Iran says Britain might release Grace 1 oil tanker soon - IRNA

Iran says Britain might release Grace 1 oil tanker soon - IRNA
Wielka Brytania zajęła Grace 1 w obawie, że Iran może brać udział w łamaniu sankcji UE nałożonych na Syrię. (Fot. Getty Images)
Iran said on Tuesday that Britain might free its oil tanker Grace 1 soon, after some documents were exchanged that would help the seized ship's release.
Advertisement
News available in Polish

"Mamy nadzieję, że zwolnienie statku nastąpi wkrótce" - przekazał irańskiej agencji prasowej IRNA zastępca szefa irańskich portów i organizacji morskiej, Dżalil Eslami. "Statek został zatrzymany na podstawie fałszywych zarzutów, ale nie został jeszcze zwolniony" - dodał Eslami.

Na początku lipca w pobliżu Gibraltaru miejscowa policja i brytyjska piechota morska przejęły należący do Iranu tankowiec Grace 1 i doprowadziły go do tamtejszego portu. Decyzję o zatrzymaniu statku uzasadniono podejrzeniami, że może on brać udział w łamaniu sankcji UE nałożonych na Syrię.

Władze w Teheranie zażądały natychmiastowego uwolnienia swojej jednostki, zatrzymanej - jak przekonują - na wodach międzynarodowych. Dowódca irańskiej Gwardii Rewolucyjnej generał Mohsen Rezai groził, że jeśli Wielka Brytania nie zwolni irańskiego tankowca, obowiązkiem władz w Teheranie będzie zajęcie tankowca brytyjskiego.

19 lipca Gwardia Rewolucyjna przejęła pływający pod brytyjską banderą tankowiec Stena Impero w rejonie cieśniny Ormuz. Strona irańska twierdzi, że tankowiec zderzył się z łodzią rybacką i nie reagował na jej wezwania o pomoc.

 
  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 23.08.2019
  GBP 4.805 złEUR 4.357 złUSD 3.937 złCHF 3.988 zł

  Sport


  Advertisement