Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

IPN: "The claim that Poles are jointly responsible for the Holocaust is scandalous"

IPN: "The claim that Poles are jointly responsible for the Holocaust is scandalous"
Oprócz Żydów europejskich, obywateli polskich żydowskiego pochodzenia, Polacy także byli ofiarami niemieckiej machiny zła - przypomina IPN. (Fot. Getty Images)
Statements indicating the co-responsibility of Poles for the Holocaust are not only scandalous, but also untrue, wrote the press spokesman of the Institute of National Remembrance, Dr. Rafał Leśkiewicz. The responsibility for the extermination of Jews during the Second World War rests with Nazi Germany, he recalled.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Należy wyraźnie podkreślić, że oprócz Żydów europejskich, obywateli polskich żydowskiego pochodzenia, Polacy także byli ofiarami niemieckiej machiny zła" - dodał.

Leśkiewicz wskazał, że "Polacy ginęli w obozach koncentracyjnych i obozach zagłady, ginęli również za pomoc niesioną Żydom". Przypomniał, że "tylko na ziemiach polskich w okresie II wojny światowej obowiązywała kara śmierci za pomoc i ukrywanie Żydów". "To pokazuje, jak wielką odwagą musieli się wykazywać ci, którzy świadczyli pomoc ludności żydowskiej. Należy się im głęboki szacunek i upamiętnienie" - podkreślił.

Dr Leśkiewicz odniósł się w ten sposób do artykułu zamieszczonego w czwartek, w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu, na portalu Onet. W eseju pt. "Oficjalnie tolerowany i jawnie podsycany antysemityzm znów się pleni" austriacki pisarz, tłumacz literatury polskiej Martin Pollack pisze m.in., że w czasie II wojny światowej "w Polsce faktycznie nie kolaborowano z hitlerowskimi Niemcami, mimo to Zagładę Żydów pochwalało otwarcie wielu, być może nawet większość Polaków".

Pollack powołał się na "ostrożne szacunki" Jana Grabowskiego, wedle których "do końca wojny co najmniej dwieście tys. Żydów straciło życie wskutek donosów lub bezpośrednio z ręki polskich sąsiadów". "Prześladowania trwały także po wojnie. Żydowscy Ocaleni nadal byli zastraszani, w wielu przypadkach także mordowani. Tragiczne apogeum antyżydowskiej przemocy stanowił wywołany plotką o rytualnym morderstwie(!) pogrom kielecki w 1946 r., podczas którego zginęło czterdziestu dwóch Żydów" - stwierdził pisarz.

Jak dodał, "wydaje się to tym bardziej pilne właśnie teraz, kiedy znowu pleni się, oficjalnie tolerowany i w wielu przypadkach jawnie podsycany, antysemityzm, który swymi rozmiarami przypomina nieszczęsne międzywojenne czasy".

W komentarzu rzecznik prasowy IPN dr Rafał Leśkiewicz napisał: "To smutne, że tego typu teksty ukazują się w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu".

"Dodatkowo w artykule pojawiają się stwierdzenia wskazujące na współodpowiedzialność Polaków za Holokaust, co jest nie tylko skandaliczne, ale także niezgodne z prawdą. Odpowiedzialność za eksterminację Żydów w okresie II wojny światowej ponoszą nazistowskie Niemcy, tworząc machinę nienawiści, terroru i w konsekwencji zagłady. Należy wyraźnie podkreślić, że oprócz Żydów europejskich, obywateli polskich żydowskiego pochodzenia, Polacy także byli ofiarami niemieckiej machiny zła" - podkreślił.

Odnosząc się do kwestii związanych z polityką historyczną ocenił, że "należy z całą stanowczością podkreślić, iż działania instytucji państwa polskiego takich jak Instytut Pamięci Narodowej, mają na celu zwrócenie uwagi świata zarówno na heroizm wielu Polaków, którzy ponieśli śmierć z rąk Niemców, jak również mają na celu walkę z kłamliwymi i nie popartym rzetelnymi badaniami stwierdzeniami o współodpowiedzialności Polaków za Holokaust".

"Z ubolewaniem przyjęliśmy informację o publikacji tego artykułu w serwisie Onet, w tak ważnym dla nas wszystkich dniu - Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holocaustu" - dodał.

Zapewnił, że IPN będzie dalej konsekwentnie i rzetelnie prowadził badania naukowe dotyczące niemieckich zbrodni na ziemiach polskich w okresie II wojny światowej, wskazując kto był ofiarą, a kto katem.

Czytaj więcej:

Kto zdradził kryjówkę Anne Frank? Jest wynik śledztwa Holendrów

Raport: Rok 2021 był najgorszy od dekady pod względem antysemityzmu

Badaczka Instytutu Pileckiego: Na świecie wzrasta wiedza o ratującej Żydów Grupie Ładosia

Przedstawicielstwa Niemiec w Polsce opuściły dzisiaj flagi do połowy masztu

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 27.05.2022
  GBP 5.4209 złEUR 4.6102 złUSD 4.2966 złCHF 4.4814 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement