Menu

IOC votes for Olympics to be staged across more than one country

IOC votes for Olympics to be staged across more than one country
Konkurencje zimowych igrzysk mogłyby być rozgrywane w innych miastach i regionach, czy nawet krajach (Fot. Getty Images)
Olympics' host-city concept could be a thing of the past in revolutionary changes to the bidding process, while a raft of new sports appealing to younger fans are planned.
Advertisement
News available in Polish

Członkowie MKOl w dzisiejszym głosowaniu zdecydowali tym samym o zerwaniu z tradycją, jaką było przeprowadzanie poszczególnych olimpiad w jednym miejscu. Według niektórych źródeł, już są prowadzone rozmowy z południowokoreańskim miastem Pyeongchang, gospodarzem ZIO 2018, i bardzo możliwe, że zawody saneczkowe, bobslejowe i w skeletonie odbędą się w Japonii, ze względu na wysokie koszty budowy i późniejszego utrzymania toru.

Przedstawiciele Pyeongchang potwierdzili, że rozważają kilka opcji, w tym przeniesienie wspomnianych dyscyplin do Japonii, pomimo dość chłodnych relacji pomiędzy obydwoma krajami. Wymienia się np. Nagano, gospodarza igrzysk w 1998 roku, choć nie brakuje głosów sprzeciwu z powodu znacznej odległości i kosztów podróży.

Wiceprzewodniczący MKOl Australijczyk John Coates zaznaczył jednak, że takie zamiary będą musiały być określane już na etapie wniosków kandydatów na organizatorów IO. Dlatego też proces ubiegania się będzie poprzedzony rozmowami z komitetem, aby uniknąć sporych wydatków już na etapie wstępnej aplikacji.

W dużej mierze kwestie finansowe sprawiły, że z organizacji zimowych igrzysk w 2022 roku wycofały się Kraków, Lwów, Oslo i Sztokholm (w grze pozostały tylko Ałmaty i Pekin). Tegoroczna olimpiada w rosyjskim czarnomorskim kurorcie Soczi kosztowała aż 51 miliardów euro. Powstało wielu nowych obiektów, nie tylko sportowych, które od kilku miesięcy nie są wykorzystywane.

Cały pakiet zmian, których inicjatorem jest szef MKOl Thomas Bach, zawiera 40 punktów, a jego nazwa to "Olimpijska Agenda 2020". W grę wchodzi także m.in. produkcja telewizyjnego kanału olimpijskiego.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski otworzył też furtkę dla nowych letnich sportów (to również okazja do powrotu na igrzyska baseballu czy softballu), ponieważ zniósł limit 28 dyscyplin, przy jednoczesnej maksymalnej liczbie 10,5 tys. sportowców i 310 konkurencji. W zimowej olimpiadzie zaś - 100 kompletów medali oraz 2900 zawodniczek i zawodników.

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 27.11.2020
  GBP 5.024 złEUR 4.484 złUSD 3.761 złCHF 4.148 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement