Menu

Homeless foreigners face deportation after Brexit

Homeless foreigners face deportation after Brexit
Ponad jedna czwarta bezdomnych w Wielkiej Brytanii to obcokrajowcy; w Londynie ten odsetek jest jeszcze większy. (Fot. Getty Images)
Strict new measures post-Brexit could ban criminals from the EU entering Britain and see homeless migrants deported.
Advertisement
News available in Polish

Jak podaje Metro.co.uk, chodzi przede wszystkim o deportowanie bezdomnych obywateli UE, którzy odmawiają przyjęcia pomocy, dopuszczają się antyspołecznych zachowań lub popełniają drobne przestępstwa, które nie spełniają normalnych kryteriów deportacji - mowa m.in. o "agresywnym żebraniu".

Nowe prawo, które wejdzie w życie po 1 stycznia 2021 r., pozwoli również na likwidację prowizorycznych obozów, takich jak ten przy Park Lane w Londynie.

Jednak według medialnych doniesień, uprawnienia te mają być wykorzystywane przez brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych "bardzo oszczędnie i tylko w ostateczności". Uważa się, że ponad jedna czwarta bezdomnych w Wielkiej Brytanii to obcokrajowcy. W Londynie ten odsetek jest jeszcze większy.

W minionym tygodniu brytyjski rząd zapowiedział, że po zakończeniu okresu przejściowego po Brexicie, do Wielkiej Brytanii nie będą mogli wjechać obywatele państw Unii Europejskiej z przeszłością kryminalną.

Zakaz będzie dotyczył tych, którzy mają na koncie przynajmniej rok więzienia, ale może być zastosowany także wobec osób z krótszymi wyrokami. Zmiany obejmą również obywateli Unii, którzy posiadają już tzw. status osoby osiedlonej (setlled status).

Szefowa Home Office, Priti Patel, nazwała takie osoby "zagrożeniem dla brytyjskiego stylu życia". "Zbyt długo przepisy UE zmuszały nas do wpuszczania na nasze ulice niebezpiecznych zagranicznych przestępców, którzy nadużywają naszych wartości" - zaznaczyła Patel.

Czytaj więcej:

Londyn walczy z bezdomnością. Wkrótce ruszy infolinia dla potrzebujących

Tysiące bezdomnych w hotelach wkrótce mogą wylądować na ulicy

UK nie wpuści obywateli UE z kryminalną przeszłością. "Zagrażają naszemu stylowi życia"

Brexit: Wariant australijski relacji z UE to w praktyce brak porozumienia

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 01.12.2020
  GBP 4.990 złEUR 4.477 złUSD 3.737 złCHF 4.123 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement

  Brexit - Key news