Menu

Home Office’s detention policies found to be in breach of human rights

Home Office’s detention policies found to be in breach of human rights
Wielka Brytania jest krytykowana za swoje podejście do imigrantów i warunki panujące w ośrodkach deportacyjnych. Na zdjęciu: ośrodek deportacyjny w Penally w Walii. (Fot. Getty Images)
The Home Office is in breach of human rights rules because it did not investigate deaths that happened in detention, a court has ruled.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jedną z najgłośniejszych spraw był w ostatnim czasie przypadek Oscara Okwurime, który w Wielkiej Brytanii ubiegał się o azyl. Mężczyzna zmarł w wyniku zaniedbania ze strony służb. Wobec jego przyjaciela - Ahmeda Lawala - podjęto z kolei próbę deportacji w czasie, gdy miał on zeznawać w sprawie zgonu i zaniedbań Home Office.

Oscar Okwurime był w ośrodku deportacyjnym dla imigrantów, gdy 22 lipca 2019 r. wykryto u niego nadciśnienie. Polityka zdrotowna Home Office nakazuje służbom ponawianie testów i upewnianie się, że imigrant jest w dobrym stanie zdrowia. Przepisy zostały jednak zignorowane i mężczyna doznał wylewu, który mógł być związany z nadciśnieniem. Zmarł w wieku 34 lat - 12 września 2019 r.

Ahmeda Lawal, jego przyjaciel, został wezwany na przesłuchanie w tej sprawie. Pięć dni później Home Office podjął jednak próbę szybkiej deportacji mężczyzny. Co więcej, służby nie zrobiły nic, aby zabezpieczyć jakiekolwiek dowody przed przymusową deportacją. Udało się jej zapobiec wyłącznie dzięki błyskawicznej reakcji sądu.

Ahmed Lawal wskazał w sądzie, że Oscar Okwurime nie zmarł z powodów naturalnych, a z powodu zaniedbania. "Pomimo tragicznej śmierci w ośrodku deportacyjnym, szefowa Home Office nie zamierzała zrezygnować z planu deportacji lotem czarterowym potencjalnego świadka, ignorując każdego, kto mógłby chcieć dostarczyć dowody w sprawie" - przekazano w sądzie.

Jak dodano, od 2000 r. w ośrodkach deportacyjnych zmarło 38 osób. W 16 przypadkach zgon nastąpił z winy imigranta, 17 z innych powodów, 2 w wyniku zabójstwa, a kolejnych dwóch przypadków nie udało się sklasyfikować.

Sąd podkreślił, że nie jest rolą Home Office podważanie śledztwa związanego z czyjąś śmiercią. Próbę deportacji potencjalnego świadka nazwano z kolei działaniem bezprawnym.

Home Office przekazał w oświadczeniu, że "każda śmierć w ośrodku jest tragedią, która wpływa na rodzinę i przyjaćiół zmarłego". Zapewniono, że służby wezmą pod uwagę wyrok sądu i zmienią niektóre procesy deportacyjne - m.in. poprzez upewnianie się, że wśród deportowanych osób nie ma świadków. 
 

Czytaj więcej:

Polak zadarł 19-latce spódnicę. Grozi mu deportacja

Home Office: Obywatele UE, którzy nie zarejestrują się na czas, będą deportowani

Polak próbował wwieźć broń do UK. Twierdził, że jest agentem MI5

Masowe deportacje imigrantów w UK. Służby chcą zdążyć przed Brexitem

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 11.05.2021
  GBP 5.3050 złEUR 4.5628 złUSD 3.7514 złCHF 4.1592 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement