Menu

Spain: Despite rising housing prices, Poles are buying more and more properties

Spain: Despite rising housing prices, Poles are buying more and more properties
JAIME REINA/AFP via Getty Images)
Statistics for the third quarter of 2024 show that our compatriots are among the top buyers of real estate in Spain. They are only beaten by the British, Germans and Moroccans.
News available in Polish

Według danych hiszpańskiego ministerstwa mieszkalnictwa, obcokrajowcy kupują już niemal co piąte mieszkanie w tym iberyjskim kraju, a liczba transakcji wzrosła gwałtownie w ostatnich latach.

Wśród powodów dużego zainteresowania obcokrajowców nieruchomościami w Hiszpanii wymienia się najczęściej dobrą pogodę przez większą część roku, usługi socjalne, bezpieczeństwo i ceny – choć te wyraźnie rosły w ostatnich latach z powodu ograniczonej podaży na rynku.

W kraju trwa obecnie debata na temat kryzysu mieszkaniowego. W ocenie sektora, rynek potrzebuje 3,5 mln tanich mieszkań. W 2024 r. ceny nieruchomości wzrosły w Hiszpanii średnio o ok. 8 proc.

Jak twierdzi Xavier Vilajoana, prezes krajowego stowarzyszenia deweloperów APCE, cytowany przez kataloński dziennik "La Vanguardia", deficyt mieszkaniowy w 2025 r. będzie się pogłębiał, a zdaniem firm ceny mają rosnąć w tempie 4-5 proc.

(Fot. Getty Images)

Sytuacja ta nie odstrasza Polaków, którzy w 2023 r. kupili w Hiszpanii ponad 3 tys. domów i mieszkań. Według danych organizacji prowadzącej rejestr nieruchomości Registradores de Espana, Polacy w trzecim kwartale 2024 r. zajęli czwarte miejsce wśród obcokrajowców kupujących nieruchomości – za Brytyjczykami, Niemcami i Marokańczykami.

To ponad 1,3 tys. domów i mieszkań, co daje ponad 5 proc. wszystkich transakcji.

Polacy najchętniej kupowali nieruchomości w Katalonii, Walencji, na Costa Blanca oraz w Andaluzji, gdzie znajduje się słynny region turystyczny Costa del Sol. Wielu deweloperów, działających na tych obszarach, cytowanych przez dziennik ekonomiczny "Cinco Dias", przyznaje, że Polacy stanowili w ostatnich latach pokaźną grupę klientów w ich portfolio sprzedaży.

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę hiszpańscy deweloperzy i biura nieruchomości zaobserwowali wzrost zainteresowania mieszkaniami wśród obywateli Polski, Ukrainy czy krajów bałtyckich. W przypadku nabywców z krajów Europy Środkowej przy kupnie nieruchomości w Hiszpanii często podkreśla się motyw bezpieczeństwa.

(Fot. Getty Images)

"Nasi klienci doceniają bezpieczeństwo, większą odległość od Rosji i często decydują się na zakup drugiego domu za granicą właśnie na wypadek eskalacji konfliktu za wschodnią granicą Polski" – stwierdziła Tatiana Pękala, właścicielka Dream Property Marbella, polskiego biura obrotu nieruchomościami w Hiszpanii.

Według hiszpańskich analityków, nie ma problemu, jeśli obcokrajowiec kupuje mieszkanie i w nim mieszka. Jak uważa Eduardo Gonzalez de Molina, ekspert ds. polityki mieszkaniowej, którego opinię publikuje "La Vanguardia", znaczna część mieszkań to jednak "inwestycje w drugie domy, które zwiększają presję na rynku, co nie pomaga w rozwiązaniu problemu mieszkaniowego w Hiszpanii".

Czytaj więcej:

Polacy już nie chcą się przenosić do UK. Najbardziej preferują Hiszpanię

Hiszpania: Rośnie zagrożenie dżihadystyczne w kraju

Hiszpania: Alicante zamierza rozprawić się z problemem wakacyjnego najmu krótkoterminowego

    Rates by NBP, date 04.07.2025
    GBP 4.9339 złEUR 4.2515 złUSD 3.6108 złCHF 4.5510 zł

    Sport