Menu

High Streets hit as shop vacancy rate worst since 2015

High Streets hit as shop vacancy rate worst since 2015
Główne ulice handlowe brytyjskich miast stają się nieprzyjazne kupującym. (Fot. Getty Images)
The number of empty shops in town centres is at its highest for four years, industry figures show.
Advertisement
News available in Polish

Niepokojące doniesienia nie tylko wykazały, że 10,3 proc. wszystkich budynków przy głównych ulicach jest pustych, ale również ujawniły spadające zainteresowanie zakupami w fizycznych punktach. Z raportu BRC wynika, że sklepy stacjonarne w lipcu odwiedziło 1,9 proc. mniej klientów niż jeszcze rok temu. To największy tego rodzaju spadek od 8 lat.

Zdaniem Diane Wehrle z organizacji Springboard, "lipiec był bardzo trudny przede wszystkim dla galerii i ulic handlowych". Na spadku zainteresowania tymi miejscami skorzystały jednak np. podmiejskie parki handlowe, które odnotowały wzrost odwiedzin o 1,2 proc. w skali roku.

"Parki handlowe oferują klientom dogodne warunki zakupów, bezpłatny parking oraz możliwość łatwego odbierania zamówień złożonych online. Nie bez znaczenia jest również oferta gastronomiczna i zaplecze rekreacyjne parków" - wskazała ekspertka.

Brytyjczycy coraz mniej chętnie robią zakupy na high street. (Fot. Getty Images)

O sprawie donosi BBC, które jako przykład podało pasaż handlowy w Stockton-on-Tees. "W głośnikach leci Empire State of Mind z refrenem Bright lights will inspire you. Klienci wcale nie czują się jednak zainspirowani, bo ich tu po prostu nie ma" - opisują dziennikarze stacji.

"Powoli robi się tu miasto duchów. Pasaż wygląda pięknie, podobnie jak cała okolica, ale sklepy zamykają się jeden po drugim" - przekazał anonimowo jeden z okolicznych mieszkańców.

W 2018 roku grupa Centre for Retail Research doniosła, że ponad 2,5 tys. sklepów w UK przegrało walkę o klienta. Prezes stowarzyszenia Joshua Bamfield uważa, że ten rok będzie dla handlu jeszcze gorszy.

Kondycja brytyjskiego handlu jest w kiepskim stanie. (Fot. Getty Images)

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 27.02.2020
  GBP 5.085 złEUR 4.310 złUSD 3.941 złCHF 4.055 zł

  Sport


  Advertisement