Menu

Government to spend more than £700 million on post-Brexit border with EU

Government to spend more than £700 million on post-Brexit border with EU
Brytyjczycy przygotowują się na koniec okresu przejściowego pod koniec roku. (Fot. Getty Images)
The Government is set to spend more than £700 million on new infrastructure, staff and technology to create new border with the EU when the UK leaves at the end of the year.
Advertisement
News available in Polish

Minister bez teki Michael Gove wskazał dziś, że prawo graniczne jest obecnie przekształcane w taki sposób, aby międzynarodowi importerzy mieli szansę na dostosowanie się do zmian i mogli "wykorzystać nowe okazje".

Rekordowe 705 mln funtów ma być podzielone na dwie części. 470 mln funtów trafi na rozbudowy portów i infrastruktury lądowej, a 235 mln na zatrudnienie nowych pracowników i postawienie systemów IT.

Rząd Wielkiej Brytanii szacuje, ża system graniczny będzie wysoce zautomatyzowany, co spowoduje, że liczba nowych graniczników do zatrudnienia powinna wynieść ok. 500.

Michael Gove zaznaczył, że kwota ta przeznaczona będzie jedynie na granice z UE, bez uwzględniania granicy z Irlandią. Fundusze na ten cel mają być ogłoszone w kolejnych tygodniach, ponieważ Brytyjczycy liczą, że "system graniczny w Irlandii będzie wyjątkowy".

"Przywracamy kontrole na granicach i opuszczamy wspólny rynek, co przyniesie pewne zmiany, ale także duże szanse. Dlatego właśnie dziś ogłaszamy wyjątkowy pakiet inwestycyji. Z porozumieniem czy bez niego, 705 mln funtów zagwarantuje, że mamy niezbędną infrastrukturę, technologię i personel na swoich miejscach" - przekazał Gove. 

Informacje o inwestycji pojawiły się w czasie, gdy brytyjski rząd kupił ziemię w hr. Kent, na której to powstanie ośrodek celny dla ciężarówek z Europy. Zakupiony teren jest w stanie pomieścić 10 tys. ciężarówek, które codziennie przemierzają trasę Calais - Dover. 


 

Czytaj więcej:

Johnson: Jesteśmy gotowi na "australijskie warunki" współpracy z UE

Merkel: UE musi być przygotowana na Brexit bez umowy

Brexit: "Istotne różnice" w rozmowach UE z Wielką Brytanią

Były brytyjski minister handlu kandydatem na nowego szefa WTO

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 03.08.2020
  GBP 4.912 złEUR 4.417 złUSD 3.750 złCHF 4.089 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement

  Brexit - Key news