Germany bans plastic bags in supermarkets from 2022

Po okresie przejściowym, który pod naciskiem handlowców został przedłużony z sześciu do dwunastu miesięcy, zakazane zostaną lekkie plastikowe torby na zakupy o grubości ścianki od 15 do 50 mikronów. Obejmuje to standardowe torby, które zwykle można dostać przy kasie.
Wyłączone z zakazu są szczególnie stabilne torby wielokrotnego użytku, a także cienkie plastikowe torebki, znajdujące się na przykład w działach owoców i warzyw.
"Plastikowa torba jest uosobieniem marnotrawstwa zasobów" - oceniła minister środowiska Svenja Schulze, która zainicjowała zakaz sprzedaży. "Dobrymi alternatywami są kosze na zakupy, torby na owoce i warzywa oraz pudełka wielokrotnego użytku na świeżą żywność" - dodała.
Dla organizacji ekologicznej WWF zakaz ma jednak jedynie znaczenie symboliczne, bo tylko jeden procent niemieckiego zużycia plastiku można przypisać plastikowym torebkom.
Projekt nie jest również wystarczająco ambitny dla lewicy i Zielonych w Bundestagu. Rzeczniczka środowiska Grupy Zielonych, Bettina Hoffmann, stwierdziła: "Niestety, to miniprawo nie zatrzyma tendencji do używania opakowań jednorazowych".
Z drugiej strony AfD i FDP postrzegają ten środek jako nieuzasadnioną ingerencję w rynek bez żadnych możliwych do udowodnienia korzyści dla środowiska. Eurodeputowany AfD Andreas Bleck zwrócił uwagę między innymi, że w ciągu kilku lat w wyniku dobrowolnej regulacji, zużycie plastikowych toreb w Niemczech spadło o prawie dwie trzecie.
Czytaj więcej:
Plastikowe torebki znikają z Nowego Jorku
W UK sprzedaż reklamówek spadła o 95 proc.
Opłata za plastikowe torby w sklepach w Anglii zostanie podwojona
Od dziś plastikowe słomki w Anglii są nielegalne
Ocean to "zlew" dla 14 milionów ton mikroplastiku
Kanada zakaże jednorazowego plastiku do końca 2021 r.