Menu

German media: Poland spends 4 per cent of GDP on defence, as if it does not count on NATO

German media: Poland spends 4 per cent of GDP on defence, as if it does not count on NATO
Polska wydaje obecnie ponad 4 proc. PKB na zbrojenia i obronę, więcej niż jakikolwiek inny kraj NATO. (Fot. WOJTEK RADWANSKI/AFP via Getty Images)
The daily ‘Frankfurter Rundschau’ wrote that the 85th anniversary of the German invasion of Poland is overshadowed by the war in Ukraine and Polish fears of its escalation. Poland spends 4 per cent of GDP on defence, as if it were on its own in the event of war, it stressed.
News available in Polish

Dziennikarze "Frankfurter Rundschau" wskazują, że obchody rocznicowe będą przyćmione wojną w Ukrainie oraz polskimi obawami przed wojną nad Wisłą. "Jest to kolejny powód, dla którego Polska wydaje obecnie ponad 4 proc. PKB na zbrojenia i obronę, więcej niż jakikolwiek inny kraj NATO" – napisano.

Niemiecki dziennik zauważa, że Polska chce trwale przekroczyć cel NATO wynoszący 2 proc. – "tak jakby była zdana na siebie w przypadku wojny i nie mogła liczyć na traktatowe wsparcie swoich partnerów w sojuszu. Tak jakby mogła zostać zdradzona, jak to miało miejsce po 1 września 1939 r., kiedy Francja i Wielka Brytania nie przyszły Polsce z pomocą pomimo wcześniejszych obietnic".

Oceniono, że nawet 85 lat po niemieckiej inwazji na Polskę stosunki między oboma krajami są nadal trudne. Zdaniem dziennikarzy budowa Domu Polsko-Niemieckiego w Berlinie ma umożliwić "nową formę pamięci".

Podkreślono też, że idea Domu Polsko-Niemieckiego "powstała pomimo, a może właśnie z powodu epoki lodowcowej, która niemal nieprzerwanie panowała między oboma krajami w latach 2015-2023, kiedy w Polsce rządziło PiS".

W dzienniku z Frankfurtu nad Menem przypomniano roszczenia rządu Zjednoczonej Prawicy dotyczące reparacji wojennych. Potem, wraz ze zmianą władzy w Polsce w 2023 r. żądania te – jak wskazano – zostały odłożone. "Warszawa zrzekła się reparacji, ale chciałaby zobaczyć jakąś formę rekompensaty" – podkreślono.

Dla Berlina projekt Domu Polsko-Niemieckiego jedną z form odszkodowania dla Polski. Chodzi o "informowanie ludzi w Niemczech o tym, co wydarzyło się wtedy w Polsce. Ponieważ Niemcy są stosunkowo dobrze poinformowani o Holokauście, ale wielu nie wie, jak brutalna była okupacja w Polsce" – oznajmiła posłanka do Bundestagu Nyke Slawik (Zieloni), która ma polskie korzenie.

Historyk Robert Parzer, cytowany przez "Frankfurter Rundschau", ocenił, że "zadośćuczynienie jest niemożliwe. Chodzi raczej o uznanie. Z mojego doświadczenia wynika, że wiele osób w Polsce chciałoby, aby Niemcy w końcu uznali, jak cierpieli Polacy, o co walczyli i co osiągnęli" – zaznaczył.

Czytaj więcej:

Premier Starmer: NATO musi pokazać determinację przeciw agresji Rosji

Ekspert Chatham House: Zachód wciąż nie docenia skali rosyjskiego zagrożenia

    Rates by NBP, date 04.04.2025
    GBP 5.0063 złEUR 4.2403 złUSD 3.8560 złCHF 4.5069 zł

    Sport