Menu

France: Macron announces closing borders in agreement with the EU

France: Macron announces closing borders in agreement with the EU
"Zostańcie w domu i ograniczcie wszystkie kontakty" - zaapelował Macron. (Fot. Getty Images)
French President Emmanuel Macron announced today in his address to the nation that due to the coronavirus pandemic, the government will close the country's borders tomorrow at noon in agreement with the EU. The head of state canceled the second round of local elections and ordered the French to stay home.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Zaostrzenie środków ostrożności w związku z Covid-19 będzie obowiązywać od wtorku od godz. 12:00 przez 15 dni.

„Zostańcie w domu i ograniczcie wszystkie kontakty" – zaapelował Macron. „Jesteśmy w stanie wojny o zdrowie" – dodał, uzasadniają nakaz pozostawania w domach i wychodzenia jedynie w sytuacjach niezbędnych.

Rząd poinformuje o szczegółach zakazu w najbliższym czasie - zapewnił.

„Środki ochrony przed koronawirusem nie były wystarczająco dobrze przestrzegane przez naszych rodaków" – dodał Macron.

Prezydent zapowiedział też utworzenie szpitala wojskowego w Alzacji, która jest regionem szczególnie dotkniętym epidemią Covid-2019.

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa we Francji wzrosła do 148 - podała agencja zdrowia publicznego tego kraju. 

Także dzisiaj francuska grupa motoryzacyjna PSA, produkująca między innymi marki Peugeot, Citroen i Opel, że do 27 marca zamknie wszystkie swoje fabryki w Europie.

Fabryki w Miluzie i Madrycie zostały już zamknięte, a inne zakłady będą zamykane w ciągu tygodnia „z powodu występowania poważnych przypadków Covid-19 w pobliżu niektórych zakładów produkcyjnych, zakłóceń w dostawach od głównych dostawców, a także gwałtownego popytu" - poinformował w komunikacie prasowym zarząd koncernu. PSA jest jednym z największych producentów samochodów w Europie.

Z powodu epidemii koronawirusa również koncern Michelin zdecydował o zamknięciu wszystkich swoich fabryk we Francji, Włoszech i Hiszpanii.

Natomiast francuski gigant kosmetyczny LVMH ogłosił, że jego grupa udostępni fabryki kosmetyków do produkcji dużych ilości żelu antybakteryjnego, który zostanie bezpłatnie udostępniony instytucjom zdrowia publicznego. Fabryki marek kosmetycznych Christian Dior, Guerlain i Givenchy, będące własnością LVMH, zostały już zobligowane do produkcji żelu.

Porty lotnicze zamykają część swoich terminali na podparyskich lotniskach Roissy Paris-Charles de Gaulle oraz Paris-Orly z powodu ograniczeń w lotach oraz małej liczby pasażerów.

Francuskie media porównują sytuację fabryk w związku z zagrożeniem Covid-19 z „przemysłem funkcjonującym w warunkach wojny". Komentatorzy przypominają, że w 1914 roku rząd Francji rekwirował produkcję zakładów przemysłowych i przestawiał ich produkcję na czas wojny.

Czytaj więcej:

Szef WHO: Europa stała się epicentrum pandemii koronawirusa

Zamiast perfum, żele antybakteryjne. Francuski koncern LVMH oferuje darmową pomoc

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 07.05.2021
  GBP 5.2720 złEUR 4.5764 złUSD 3.7861 złCHF 4.1723 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement