Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

France: We will not be hostages to UK domestic politics

France: We will not be hostages to UK domestic politics
Francuskie Calais stało się najważniejszym punktem przerzutowym migrantów do Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)
French Interior Minister Gerald Darmanin announced yesterday that his country is ready to engage in a serious discussion with the UK government about illegal migration. He stressed, however, that Paris did not intend to be a hostage of the internal policy of British authorities.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, ale nie opuściła świata. Musimy razem poważnie podchodzić do kwestii migracji, unikając przy tym bycia zakładnikiem brytyjskiej polityki wewnętrznej" - ocenił Darmanin po spotkaniu z szefami MSW Belgii, Niemiec i Holandii w Calais na północy Francji.

Odpowiedzialnością za nasilenie kryzysu migracyjnego obarczył Wielką Brytanię. "Powodem przybywania migrantów do Calais, Dunkierki i całej północnej Francji jest atrakcyjność brytyjskiego rynku pracy, który oferuje pracę bez żadnej identyfikacji. Wielka Brytania musi wziąć za to odpowiedzialność i ograniczyć atrakcyjność swojego rynku" - oświadczył Darmanin.

Relacje obu państw pogorszyło zatonięcie w środę łodzi z migrantami w kanale La Manche, w wyniku którego śmierć poniosło 27 osób. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w liście do prezydenta Francji Emmanuela Macrona przedstawił pięć kroków, które - jego zdaniem - powstrzymałyby migrantów przed próbami nielegalnego pokonywania La Manche. Największe oburzenie we Francji wywołała propozycja odsyłania do kraju osób, które w nielegalny sposób przedostały się do Wielkiej Brytanii.

Szef francuskiego MSW Gerald Darmanin (na zdjęciu) wezwał brytyjski rząd do wprowadzenia zmian w prawie pracy. (Fot. Getty Images)

Francja w odpowiedzi na pismo odwołała zaproszenie dla brytyjskiej minister spraw wewnętrznych Priti Patel na spotkanie.

W czwartek Patel podkreśliła konieczność współpracy z innymi krajami, zwłaszcza z Francją, aby rozwiązać kryzys związany z przedostawaniem się nielegalnych imigrantów przez oddzielający kraje kanał. Poinformowała, że ponownie zaproponowała Francji zorganizowanie wspólnych patroli na wodach La Manche oraz na francuskim brzegu.

Brytyjski rząd wskazuje, że za rosnącą skalą nielegalnej imigracji przez La Manche stoją gangi przemytnicze, i zarzuca Francji, że ta nie podejmuje wystarczających działań, by zatrzymywać ludzi wsiadających do łodzi.

Brytyjski rząd poinformował, że w bieżącym roku udaremniono przeprawy ponad 20 tys. osób, a władze brytyjskie zlikwidowały 17 zorganizowanych grup przestępczych, doprowadziły do ponad 400 aresztowań i 65 wyroków skazujących.

Czytaj więcej:

Priti Patel: Nie ma możliwości szybkiego rozwiązania kryzysu migracyjnego

Francja odwołała zaproszenie dla Priti Patel na spotkanie ws. migracji

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 26.01.2022
  GBP 5.4958 złEUR 4.5920 złUSD 4.0684 złCHF 4.4211 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement