Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

France: The government has presented a draft of the migration reform

France: The government has presented a draft of the migration reform
"Nie możemy przyjąć wszystkich" - podkreślił prezydent Francji. (Fot. Getty Images)
The French government has presented a draft reform regulating migration law, including facilitating the expulsion from France of foreigners who have committed crimes in the past.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W projekcie, uznanym przez agencję AFP za kolejny kontrowersyjny krok rządu po zapowiedzi zmian w systemie emerytalnym, przewiduje się także reformę prawa azylowego oraz regulacje w zakresie statusu nielegalnych pracowników, zatrudnionych w takich sektorach, jak gastronomia czy budownictwo.

Oprócz przyspieszenia procedury azylowej i wprowadzenia wymogu minimalnej znajomości języka francuskiego w celu uzyskania wieloletniego zezwolenia na pobyt, rząd chce pozwolić nielegalnym pracownikom z zagranicy, którzy przebywają we Francji od trzech lat, na uzyskanie specjalnego pozwolenia na pracę w miejscu zamieszkania, ważnego przez rok.

Francuskie władze chcą, aby imigranci szybciej się integrowali i posługiwali się językiem francuskim. (Fot. Getty Images)

Główna część projektu, na którą składa się połowa z 25 artykułów, ma na celu ułatwienie wydalania, przede wszystkim cudzoziemców skazanych "za przestępstwa i wykroczenia zagrożone karą dziesięciu lat lub więcej pozbawienia wolności".

"Potrzebujemy stanowczości i człowieczeństwa. Nie możemy przyjąć wszystkich" - skomentował w grudniu 2022 r. prezydent Emmanuel Macron na łamach dziennika "Le Parisien". Wezwał wówczas również do "szybszej i lepszej" integracji osób, którym udzielono azylu we Francji.

Tekst projektu podzielił francuskich parlamentarzystów i nie zadowolił ani lewicy, ani prawicy - oceniła AFP.

W 2022 r. we Francji doszło do 31-procentowego wzrostu liczby wniosków o azyl - złożono ich 137 tys. - oraz 15-procentowego wzrostu liczby wydaleń z kraju (15 400) w stosunku do 2021 r. Jednocześnie liczby te są o jedną trzecią niższe niż analogiczne z 2019 r.

Czytaj więcej:

Stale rośnie liczba migrantów chcących przedostać się do UK przez kanał La Manche

Francja: W kraju żyje ponad 330 tysięcy bezdomnych, to wzrost o 130 proc. w 10 lat

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 24.03.2023
  GBP 5.3417 złEUR 4.6911 złUSD 4.3742 złCHF 4.7623 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement