Menu

France: Knife attack in central Paris. Alleged attacker detained

France: Knife attack in central Paris. Alleged attacker detained
Francuskie służby zostały postawione w stan gotowości. (Fot. Getty Images)
Four people were injured in today's cutthroat attack in central Paris, near the former editorial office of the Charlie Hebdo satirical weekly, police said. A man suspected of being involved in the attack was detained. The current editorial office of the weekly received a suspicious package.
Advertisement
News available in Polish

Dwie ranne osoby w ciężkim stanie zostały hospitalizowane – informuje stacja BFM TV.

Sprawca ataku uciekł w kierunku stacji metra, prawdopodobnie wraz z innym mężczyzną biorącym udział w ataku - podała BFM TV, powołując się na informacje od świadków. Policja zalecała unikanie tego obszaru.

W związku z atakiem zamknięto siedem liceów, dwa gimnazja oraz pięć szkół podstawowych w XI, III oraz IV dzielnicy Paryża. Uczniowie tych placówek zostali zamknięci w szkołach w celu uniknięcia ewentualnego kontaktu z napastnikiem. Rodzice uczniów poproszeni zostali o czekanie w domu na dalsze informacje i polecenia od dyrektorów szkół.

Policja zabezpieczyła miejsce ataku, a także okolice obecnej siedziby "Charlie Hebdo", na której adres dostarczono podejrzaną przesyłkę. Policja wykluczyła próbę ataku terrorystycznego za pomocą paczki. Ustalono, że nie zawiera ona materiałów wybuchowych.

Premier Jean Castex (na zdjęciu) poinformował o rozpoczęciu śledztwa w sprawie ataku. (Fot. Getty Images)

Około godziny 12:45 lokalnego czasu, niespełna godzinę po ataku, na schodach Opery Bastille aresztowano mężczyznę ze śladami krwi na ubraniu. Policja nie wyklucza, że może być jednym z dwóch napastników biorących udział w ataku.

O godz. 13:30, niespełna dwie godziny po ataku, również drugi podejrzany został aresztowany w pobliżu stacji metra Richard Lenoir przez brygadę sieci kolejowej - podał dziennik "Le Figaro".

Minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin przyjechał do siedziby ministerstwa, gdzie utworzono jednostkę kryzysową. 

Prokuratura wszczęła już dochodzenie w sprawie "usiłowania zabójstwa" po ataku z użyciem noża, w wyniku którego dwie osoby zostały ranne; jedna z nich jest w stanie ciężkim - poinformował agencję AFP prokurator Remy Heitz. Początkowo władze informowały o czterech rannych.

Francuskie służby zostały błyskawicznie zmobilizowane w czasie zdarzenia. Dziennikarze tygodnika "Charlie Hebdo" otrzymują liczne groźby w związku z toczącym się obecnie procesem przeciwko 14 oskarżonym o współudział w zamachach terrorystycznych w 2015 r. W masakrze dokonanej za pomocą broni maszynowej w redakcji "Charlie Hebdo" za publikację karykatur Mahometa zginęło 12 osób.

Prezydent Emmanuel Macron jest na bieżąco informowany o sytuacji i przebywa w Pałacu Elizejskim - poinformowała prezydencka służba prasowa. Premier Jean Castex udał się na miejsce ataku. Szef MSW Gerald Darmanin utworzył w ministerstwie specjalną komórkę śledczą w związku z atakiem.

"Według informacji otrzymanych od miejscowych służb na temat piątkowego ataku nożownika w Paryżu wśród poszkodowanych osób nie ma polskich obywateli" - przekazano z kolei na Twitterze ambasady RP we Francji.

Czytaj więcej:

Koronawirus: ISIS wzywa bojowników, aby "unikali Europy"

We Francji "bardzo wysokie" zagrożenie terrorystyczne

Francja: Wieża Eiffla ewakuowana po alarmie bombowym

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 30.10.2020
  GBP 5.127 złEUR 4.619 złUSD 3.956 złCHF 4.320 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement