Menu

Finland: The trial of journalists accused of disclosing a secret military facility has started

Finland: The trial of journalists accused of disclosing a secret military facility has started
Tajny ośrodek fińskiego wywiadu działał w pobliżu miasta Jyvaskyla. (Fot. Getty Images)
An unprecedented trial began in the Helsinki district court against journalists from the Helsingin Sanomat newspaper, accused of divulging information about the operation of the Finnish armed forces' intelligence center, and the prosecution is demanding a suspended sentence of at least one and a half years in prison.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Sprawa dotyczy trzech redaktorów największego i najbardziej opiniotwórczego dziennika w kraju. Zarzuty dotyczą artykułów opublikowanych pod koniec 2017 r. Na podstawie - jak określano wtedy -"tajnych dokumentów", ujawniono działanie ośrodka wywiadowczego fińskich sił zbrojnych oraz miejsce, w którym funkcjonuje: niedaleko miejscowości Jyvaskyla w środkowej Finlandii, ok. 300 km na północ od Helsinek. Wcześniej na ten temat można było znaleźć jedynie szczątkowe informacje - zwraca uwagę agencja STT.

"Najbardziej tajne miejsce w Finlandii", "Tajemnica w skalnych podziemiach" – informował wtedy "Helsingin Sanomat". Jak ujawniono, do zadań wyspecjalizowanej jednostki należy kontrolowanie różnego rodzaju sygnałów i promieniowania (związanych np. z ruchami wojsk) z różnych kierunków, ale w praktyce koncentruje się ona na Rosji.

Pisano również o pracach nad samolotem wywiadowczym, "wyglądającym z zewnątrz jak transportowa CASA", który miał być wyposażony w specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie umożliwiające odbiór różnego rodzaju sygnałów i obrazów.

"Ujawnienie zawartości dokumentów o najwyższej klauzuli tajności ma kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa i może wyrządzić poważne szkody" - oświadczył wtedy prezydent Sauli Niinisto, uzasadniając, dlaczego w związku z publikacją wszczęto postępowanie karne.

Oskarżeni dziennikarze utrzymują, że są niewinni, i odpierają zarzuty. Według obrony, wszystkie informacje można było pozyskać "ze źródeł publicznie dostępnych, wykorzystując w tym celu wyszukiwarkę internetową czy inne podstawowe narzędzia pracy dziennikarskiej".

Fińskie wojsko od dawna skupione jest na obserwowaniu ruchu rosyjskich wojsk. (Fot. Getty Images)

Z kolei - według oskarżyciela - dokumenty były "sklasyfikowane jako tajne oraz dotyczyły zadań i działań wywiadowczych, organizacji, jej skuteczności działania i przetargów".

W trakcie dochodzenia nie wyjaśniono, kto podjął ostateczną decyzję o publikacji pierwszego i kolejnych artykułów na ten temat. Początkowo w kręgu podejrzanych byli także szef redakcji czy redaktor prowadzący, ale ostatecznie nie postawiono im zarzutów.

Proces, w warunkach fińskich oraz szerzej – kręgu państw nordyckich, jest opisywany jako wyjątkowy ze względu na kolizję wolności słowa z zachowaniem poufnych informacji mających znaczenie dla bezpieczeństwa kraju oraz odpowiedzialności za wyciek danych.

Finlandia od lat plasuje się na czołowych pozycjach w rankingu wolności prasy, sporządzanego przez organizację Reporterzy Bez Granic. Wszczęte dochodzenie, jak również związane z nim rewizje w mieszkaniach dziennikarzy przyczyniły się do tego, że kraj w 2018 roku spadł z trzeciej na czwartą pozycję, a w tym roku jest klasyfikowany na miejscu piątym.

Główna rozprawa oskarżonych dziennikarzy w sądzie rejonowym w Helsinkach ma odbyć się pod koniec września.

Czytaj więcej:

"FT": Finlandia jest gotowa na wojnę z Rosją od dziesięcioleci

Fińska premier bohaterką celebryckiej imprezy. "Nie robiłam rzeczy niezgodnych z prawem"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 16.01.2025
    GBP 5.0540 złEUR 4.2620 złUSD 4.1433 złCHF 4.5476 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement