Menu

Financial Times: Scotland's cautious policy on the pandemic is paying off

Financial Times: Scotland's cautious policy on the pandemic is paying off
Szkocja wprowadziła restrykcje w czasie, gdy w Anglii nikt nawet ich nie rozważał, a obecnie ostrożniej podchodzi do ich łagodzenia. (Fot. Getty Images)
The Scottish authorities' response to the coronavirus pandemic, which is to impose restrictions faster and more carefully lift them than in England, seems to be paying off, the Financial Times reports today.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak donosi "Financial Times", biznes i opozycja skrytykowały szefową szkockiego rządu Nicolę Sturgeon za to, że przedstawione przez nią plany wyjścia z lockdownu są ostrożniejsze niż te, które zapowiedział dla Anglii brytyjski premier Boris Johnson, ale dane z zimowej fali pandemii sugerują, że większa gotowość Sturgeon do pozostawienia ograniczeń pomogła Szkocji utrzymać liczbę zgonów i infekcji na niższym poziomie niż w Anglii.

Wprawdzie liczba zgonów z powodu Covid-19 na milion osób w październiku i listopadzie 2020 roku przez ponad miesiąc była w Szkocji wyższa niż w Anglii, ale ostatecznie osiągnęła szczyt na niższym poziomie, a liczba zgonów ponad oczekiwaną, co jest postrzegane jako najlepszy miernik ogólnego wpływu pandemii, od grudnia również jest w Szkocji niższa.

Jak wskazuje "Financial Times", względna wyższa skuteczność działań rządu szkockiego ma implikacje polityczne, bo według sondaży panuje powszechne przekonanie, iż Sturgeon radzi sobie z pandemią lepiej niż Johnson, co zwiększa poparcie dla niepodległości Szkocji.

Cytowana przez gazetę Linda Bauld, profesor zdrowia publicznego na uniwersytecie w Edynburgu, przekazała, że w zimowym sukcesie Szkocji pomógł pomogły bardzo niski poziom infekcji latem oraz szybsza reakcja na bardziej zakaźny wariant wirus oznaczony symbolem B.1.1.7, który po raz pierwszy wykryto w Kent we wrześniu. Dodała, że ważnym czynnikiem była decyzja szkockiego rządu o zaostrzeniu restrykcji w zakresie kontaktów społecznych w gęsto zaludnionym centralnym pasie, który obejmuje Edynburg i Glasgow, gdy nowe infekcje zaczęły rosnąć we wrześniu.

Mark Woolhouse, profesor epidemiologii chorób zakaźnych na uniwersytecie w Edynburgu, wyjaśnia, że działanie na wcześniejszym etapie krzywej epidemii doprowadziło do niższego szczytu niż w Anglii, nawet bez pełnego jesiennego lockdownu. "To jest ogólna zasada: im wcześniej działasz, tym mniej drakońskie muszą być twoje działania" - dodał Woolhouse.

Jak wskazuje "Financial Times", rząd Szkockiej Partii Narodowej był w tym miesiącu ostro skrytykowany przez opozycję za stosunkowo powolne tempo szczepień. Sturgeon wyjaśniała, że jest to wynik decyzji o skoncentrowaniu się na szczepieniach starszych mieszkańców domów opieki, a nie zwiększaniu ich wśród wszystkich osób powyżej 80. roku życia.

W domach opieki w Szkocji liczba zgonów powyżej oczekiwanej spadła znacznie szybciej w ciągu ostatnich kilku tygodni niż w Anglii, a jak wynika z podanych w środę statystyk, w ciągu ostatnich czterech tygodni liczba zgonów w domach opieki, w których koronawirus był czynnikiem decydującym, spadła o 69 proc.

Bauld wyjaśnia, że szkockie podejście odzwierciedla szacunki, iż każde 20 szczepionek podanych w domach opieki przekłada się na uratowanie jednego życia, podczas gdy w ogólnej populacji osób powyżej 80. roku życia potrzeba do tego 160 szczepionek. W lutym jednak Szkocja była w stanie zwiększyć tempo szczepień poza domami opieki i teraz nawet wyprzedziła inne części kraju w ich liczbie w stosunku do populacji.

Czytaj więcej:

Szkocja: Obowiązkowa kwarantanna hotelowa dla wszystkich przyjezdnych

UK: Szkocja i Irlandia Płn. mają być połączone tunelem, nie mostem

Szkocja będzie wychodzić z lockdownu wolniej niż Anglia

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 20.04.2021
  GBP 5.2755 złEUR 4.5541 złUSD 3.7737 złCHF 4.1257 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement