FCA acts against PayPal and QVC as more Britons turn to buy now, pay later

Organ FCA wskazał, że PayPal oraz QVC należą do największych firm w kraju, które świadczą usługi "kup teraz, zapłać później" (ang. BNPL, buy now pay later). Ich klienci - według urzędników - "byli narażeni na potencjalne problemy" z uwagi na nieuczciwe i niejasne zasady "często napisane tzw. małym drukiem".
Interwencja zbiegła się w czasie z nowymi danymi, które ujawniły gwałtowny wzrost liczby osób w Wielkiej Brytanii decydujących się na opcję płatności "buy now pay later" w dobie kryzysu finansowego. Rodzi to naciski, aby uregulować sektor BNPL, podobnie jak ma to miejsce w sektorze bankowym.
FCA acts against PayPal and QVC as more Britons turn to buy now, pay later https://t.co/QdHAA7sYHM
— The Guardian (@guardian) October 31, 2023
"Kup teraz, zapłać później" umożliwia kupującym rozłożenie płatności w czasie i spłacenie ich w kilku ratach (tygodniowych, dwutygodniowych lub miesięcznych). Pożyczkodawcy - nie będący instytucjami bankowymi - zarabiają wówczas na prowizjach uzyskanych od sprzedawców, ponieważ nie mogą odnotować zysku na samym pożyczaniu pieniędzy.
Prasa i organizacje konsumenckie na Wyspach od dawna alarmują, że sektor ten powinien być uregulowany, ponieważ wpędza coraz większą liczbę ludzi w długi - zwłaszcza tych, których sytuacja finansowa jest bardzo trudna.
Organ FCA oficjalnie nie nadzoruje sektora BNPL, ale ma pewne uprawnienia do interwencji, co miało obecnie miejsce z PayPalem i QVC.
"Jesteśmy zdeterminowani do chronienia konsumentów korzystających z każdych usług finansowych wszędzie tam, gdzie jest to możliwe" - przekazał rzecznik Financial Conduct Authority.
Według oficjalnych danych, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy z opcji późniejszej zapłaty skorzystało aż 14 mln dorosłych mieszkańców Wielkiej Brytanii - o 17 proc. więcej niż jeszcze w maju ubiegłego roku.
Czytaj więcej:
Ograniczenie płatności typu "kup teraz, zapłać później" ma ochronić 10 milionów klientów w UK