Expert: The end of the energy crisis in Europe. Inflation in the EU will start to fall
Jak zaznacza "Brussels Times", analizę Ernsta potwierdzają obecne ceny gazu, które wynoszą nieco ponad 32 euro za megawatogodzinę (MWh), to około jednej trzeciej zeszłorocznej ceny o tej porze i o 10 proc. mniej niż w styczniu 2022 roku tuż przed agresją Rosji wobec Ukrainy.
Hurtowe ceny energii elektrycznej w UE spadły do 138,19 euro za MWh w listopadzie, ostatnim miesiącu, dla którego dostępne są dane. To nieco ponad połowa ceny z listopada 2022 roku.
Spadek cen energii zahamował z kolei kryzys inflacyjny w Europie. Inflacja w strefie euro spadła w listopadzie do 2,4 proc., a to znacznie poniżej najwyższego poziomu z października 2022 r. wynoszącego 10,6 proc.
Gas and electricity prices are almost returning to pre-crisis levels in the EU for futures products. The drop in prices is even greater for spot products.
— Damien ERNST (@DamienERNST1) December 31, 2023
This should kill European inflation, which was mainly driven by energy. https://t.co/uzDzlIt3OR
Ernst przekazał dziennikowi "La Libre", że europejskie ceny energii są obecnie porównywalne realnie z cenami sprzed dziesięciu lat. "Nie możemy zapominać, że w latach 2018–2020 cieszyliśmy się wyjątkowo niskimi cenami. Dziś płacimy odpowiednią cenę za gaz i kryzys naprawdę się skończył" - zaznaczył.
Ernst - jak dodaje "Brussels Times" - przypisał spadek cen różnym czynnikom, w tym sprzyjającej pogodzie i rosnącej efektywności energetycznej. Bardziej niepokojące jest jednak to, że zasugerował, iż spadek ten jest również częściowo konsekwencją postępującej deindustrializacji Europy.
"Popyt przemysłowy nie rośnie pomimo spadających cen" – zaznaczył. "W Europie wiele branż zostało zamkniętych. Najlepszym przykładem jest sektor nawozów azotowych, który przeniósł swoją produkcję po gwałtownym wzroście cen. Prawdopodobnie nie zobaczymy jego powrotu" - dodał.
Profesor ostrzegł także, że wzrost cen może nastąpić ponownie, jeśli w nadchodzących miesiącach nastąpi ochłodzenie lub jeśli nastąpi eskalacja trwających konfliktów między Rosją a Ukrainą i Izraelem a Hamasem.
"Oprócz ryzyka dużego ochłodzenia, które ożywi konsumpcję, nadal istnieje ryzyko geopolityczne. Jeśli jednak to się nie zmaterializuje, w nadchodzących tygodniach nadal możemy zaobserwować spadek cen poniżej 30 euro" - zaznaczył.
Czytaj więcej:
OECD: W przyszłym roku światowy wzrost gospodarczy spowolni
Inflacja w UK spadła do 3,9 proc., czyli najniższego poziomu od września 2021 roku