Menu

Expedition on K2: Holidays with families and we move

Expedition on K2: Holidays with families and we move
Jedenastu polskich alpinistów wyrusza na podbój niezdobytego zimą szczytu w Karakorum K2 (8611 m). (Fot. Facebook/Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera)
Eleven Polish mountaineers will fly to Pakistan in a month. As PAP informed the head of the national expedition on the unfinished winter summit in Karakorum K2 (8611 m) Krzysztof Wielicki, Christmas will spend with the family and will travel on December 29.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"W przygotowaniach wychodzimy już na ostatnią prostą. Za tydzień wysyłamy cargo 600 kg, a ponadto zabierzemy ze sobą 400 kg, a może nawet i pół tony ekwipunku. Największy problem był z bateriami litowymi, na przewóz których trzeba było pozałatwiać specjalne pozwolenia” – stwierdził pochodzący z wioski Szklarka Przygodzicka w województwie wielkopolskim 67-letni Wielicki.

Czternaście lat temu, w sezonie 2003-2004 dowodził wyprawą Netia K2 Polish Winter Expedition. Od tego czasu – jak zaznaczył - znacznie poprawił się komfort, np. pod względem odzieży.

"Mamy podgrzewane rękawiczki, buty, a jedna zmiana jest rewolucyjna - łączność satelitarna i satelitarne prognozy pogody. Dzięki nim można dużo łatwiej planować" – wspomniał Wielicki, który jako piąty w historii zdobył Koronę Himalajów i Karakorum (wszystkie ośmiotysięczniki).

Jak podkreślił, chociaż technika cały czas idzie do przodu, to zawsze czynnik ludzki jest decydujący. "Bo niezależnie od narzędzi to człowiek decyduje o sukcesie, ale… nie za cenę życia. Wejść i wrócić szczęśliwie, to jest ponad wszystkim”.

Zdobyć K2 zimą to jedno z największych wyzwań wspinaczkowych w historii, z którym zmierzy się 10 polskich alpinistów oraz pochodzący z Rosji Denis Urubko, który od lutego 2015 roku ma polskie obywatelstwo. Ponadto w składzie wyprawy są: Adam Bielecki, Marek Chmielarski, Rafał Fronia, Janusz Gołąb, Marcin Kaczkan, Artur Małek, Piotr Tomala, Krzysztof Wranicz i Dariusz Załuski.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 17.05.2021
  GBP 5.2602 złEUR 4.5298 złUSD 3.7288 złCHF 4.1347 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement