Eviction ban ‘creating new form of homelessness’, says Varadkar

Varadkar zapowiedział również, że rząd ogłosi, czy planuje przedłużyć zakaz eksmisji jeszcze przed przerwą w pracach parlamentu z okazji Dnia Świętego Patryka, czyli 9 marca. Obecny zakaz eksmisji ma wygasnąć z końcem marca.
Szef rządu, podczas środowej sesji zapytań w parlamencie, udzielił odpowiedzi liderce Partii Pracy Ivanie Bacik, która zaznaczyła, że wielu ludzi w całym kraju "otrzymało już wypowiedzenia", a wiele rodzin "odlicza dni do momentu, w którym pozostaną bez dachu nad głową".
Posłanka okręgu Dublin Bay South zapytała premiera Varadkara, czy uważa, że "sprawiedliwe jest pozostawienie tych najemców w zawieszeniu" i dodała, że "czas jest niezwykle istotny".
"To jest kluczowa kwestia dla rodzin. To prawie połowa semestru szkolnego, tylko kilka tygodni od egzaminów. Jesteśmy także świadkami utraty miejsc pracy" - podkreśliła Bacik. Liderka Partii Pracy dodała, że to "nieuzasadnione, aby dłużej opóźniać tę decyzję".
Eviction ban ‘creating new form of homelessness’, says Varadkar https://t.co/1cfgsIwQZ7 via @IrishTimesPol
— Irish Times Politics (@IrishTimesPol) February 22, 2023
W odpowiedzi premier poinformował, że decyzja o tym, czy przedłużyć zakaz eksmisji, zostanie podjęta w ciągu dwóch do trzech tygodni, a minister mieszkalnictwa Darragh O'Brien i prokurator generalny wciąż pracują nad tą kwestią.
Varadkar podkreślił, że istnieją plusy i minusy każdej decyzji, którą podejmie rząd. Stwierdził, że kiedy zakaz eksmisji został wprowadzony pod koniec ubiegłego roku, nie przyniósł takich samych skutków jak podczas pandemii Covid-19, a ludzie wciąż stają się bezdomnymi z "wielu różnych powodów".
"Musimy również wziąć pod uwagę fakt, że tworzy to nową formę bezdomności, ludzi, którzy nie mogą wprowadzić się do domów i mieszkań, które są ich własnością. Są ludzie wracający z Dubaju, z Australii, z Anglii, którzy stwierdzają, że nie mogą wprowadzić się z powrotem do swoich własnych domów" - zauważył.
"To też ma znaczenie, to też są ludzie i musimy to wziąć pod uwagę" – podsumował.
Obecnie w Irlandii panuje pogłębiający się kryzys mieszkaniowy - brak mieszkań na wynajem, a dodatkowo znacznie wzrosły koszty najmu. Grupa biznesowo-lobbystyczna IBEC zaapelowała do rządu o zwiększenie tempa inwestycji na rynku mieszkaniowym.
Czytaj więcej:
Irlandia: Kryzys mieszkaniowy powoduje, że co 5. osoba żyje w ubóstwie
Irlandia: Prawie dwie trzecie pracowników handlu zarabia poniżej 451 euro tygodniowo
Irlandia: Pierwszy duży dostawca energii obniża ceny
Irlandia likwiduje program "złotych wiz" dla inwestorów. Obawy budzą aplikanci z Chin