Menu

Every council in England given power to fine drivers £70 for minor traffic offences

Every council in England given power to fine drivers £70 for minor traffic offences
Samorządy będą karać m.in. za zatrzymywanie się na żółtych liniach na skrzyżowaniu (tzw. yellow box). (Fot. Getty Images)
All councils in England and Wales have been handed powers to fine drivers £70 for minor traffic offences in a controversial and long anticipated move from the government.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Londyn i Cardiff mają już takie uprawnienia, ale w pozostałej części kraju egzekwowanie tego typu wykroczeń należy wyłącznie do policji. 

Obecnie gminy egzekwują jedynie wykroczenia parkingowe i jazdę po linii dla autobusów - zazwyczaj kierowcy są karani grzywną w wysokości 70 funtów, a w Londynie - 130 funtów.

Brytyjskie władze już od zeszłego roku opracowują plany, by uprawnienia do karania za wykroczenia drogowe otrzymały w grudniu 2021 r. wszystkie samorządy w Anglii i Walii, a tych jest ok. 300 - informuje iNews.co.uk.

Mandaty w wysokości od £70 do 130 będą nakładane przez urzędników m.in. za skręcanie lub zawracanie w niedozwolonym miejscu, jazdę po ścieżkach rowerowych oraz zatrzymywanie się na żółtych liniach na skrzyżowaniu (tzw. yellow box). 

"Poszczególne samorządy potrzebują narzędzi do zarządzania drogami w sposób, który najlepiej służy lokalnym potrzebom. I właśnie to stoi za naszą decyzją o nadaniu władzom lokalnym większych uprawnień na podstawie ustawy o zarządzaniu ruchem" - poinformowała Charlotte Vere, podsekretarz stanu w brytyjskim Ministerstwie Transportu.

Istnieją jednak obawy, że rady wykorzystają uprawnienia wykonawcze do stworzenia nowego źródła dochodów. "Obawiamy się, że niektóre samorządy mogą zbyt entuzjastyczne korzystać z nowych uprawnień w celu zwiększenia swoich budżetów, ze szkodą dla kierowców" - ocenił Simon Williams, rzecznik brytyjskiego RAC (Royal Automobile Club).

"Kierowcy, którzy rażąco ignorują oznakowanie lub przepisy dotyczące autostrad, powinni spodziewać się kar" - dodał ekspert.

Brytyjskie Ministerstwo Transportu potwierdziło, że władze lokalne będą mogły ubiegać się o uprawnienia do egzekwowania wykroczeń drogowych związanych z ruchem drogowym.

Najczęstsze wykroczenia drogowe popełniane przez kierowców w Anglii i Walii:

• Jazda pod prąd ulicą jednokierunkową.

• Wjazd i zatrzymanie się na skrzyżowaniu z żółtymi liniami (yellow box).

• Korzystanie z trasy przeznaczonej tylko dla określonych pojazdów.

• Nieustępowanie nadjeżdżającym pojazdom.

• Wykonywanie niedozwolonego skrętu.

• Nieprzestrzeganie zakazu wjazdu.

• Łamanie zakazu dla niektórych typów pojazdów (np. ograniczenia wagowe).

• Wjazd do strefy ograniczonej dla pieszych.

• Zatrzymywanie się w strefie dla pieszych.

Czytaj więcej:

W UK gigantyczne kolejki na egzamin na prawo jazdy

Uber szuka 20 tys. kierowców w UK

UK: Nawet £5 tys. grzywny za prowadzenie pojazdu w klapkach czy spódnicy

Londyn: Hammersmith Bridge będzie wreszcie otwarty? Ministerstwo transportu ma pomysł

W Londynie można już wypożyczyć e-hulajnogę

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 27.09.2021
  GBP 5.3815 złEUR 4.5912 złUSD 3.9276 złCHF 4.2307 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement