Menu

Everest in winter / Alex Txikon & Co at Camp 3 (7400m)

Everest in winter / Alex Txikon & Co at Camp 3 (7400m)
Alex Txikon zdobędzie Everest? (Fot. Facebook/ Alex Txikon)
The Everest winter expedition without supplementary oxygen led by Alex Txikon continues to make progress. The Basque mountaineer, Nurbu Sherpa and Cheppal Sherpa and have now reached Camp 3 (7400m).
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Prognoza pogody na najbliższe dni jest korzystna. Będąc w "trójce" 36-letni Bask na swym profilu napisał m.in.: "Jesteśmy mocni fizycznie i psychicznie". Wcześniej dziękował za ogromne wsparcie od setek osób.

Grupa Txikona rozpoczęła działalność pod górą 5 stycznia. Mimo zaporęczowania słynnego Icefallu, odcinka do obozu pierwszego, niektóre fragmenty wspinacze pokonywali - jak to określili - z duszą na ramieniu.

W 2014 roku na Icefallu zginęło 16 Szerpów. To największa liczba ofiar śmiertelnych podczas jednego wypadku w całej historii eksploracji Everestu. Odcinek do "jedynki" uważany jest za najniebezpieczniejszą część drogi na najwyższą górę Ziemi po stronie południowej, nepalskiej. Droga wiedzie przez lodowy labirynt mostów, seraków, szczelin i ścian.

Uczestnicy wyprawy mieli trudne chwile. Jeden z nich, 28-letni Carlos Rubio, z powodu postępującego zapalenia płuc został ewakuowany do szpitala w Katmandu. Akcja ratunkowa prowadzona przy pomocy śmigłowca ponad Icefallem zakończyła się dla niego pomyślnie.

Takiego szczęścia nie miał oficer łącznikowy wyprawy Padam Jung Rai. Nepalczyka z objawami choroby wysokościowej zabrał śmigłowiec do szpitala w Lukli, gdzie zmarł.

Podczas jednego z powrotu do bazy, po założeniu "trójki", wspinacze zostali zaskoczeni zniszczoną w części drogą na niebezpiecznym Icefallu.

Txikon, zdobywca jedenastu ośmiotysięczników twierdzi, że ma bardzo mocną ekipę Szerpów. "To najlepszy zespół, jaki mógł mi się trafić" - ocenił. Norbu siedmiokrotnie był na szczycie Everestu, a Nuri trzykrotnie. W ekipie jest jeszcze Chhepal.

Jako pierwsi na świecie - 17 lutego 1980 roku - zdobyli Everest zimą Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki. Po nich tylko pięciu alpinistów weszło na wierzchołek o tej porze z użyciem dodatkowego tlenu z butli.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 17.05.2021
  GBP 5.2602 złEUR 4.5298 złUSD 3.7288 złCHF 4.1347 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement