Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Eurovision 2023: Seven UK cities make shortlist to host song contest

Eurovision 2023: Seven UK cities make shortlist to host song contest
A może Glasgow będzie gospodarzem przyszłorocznej Eurowizji?... (Fot. Getty Images)
The shortlist of UK cities that could host next year's Eurovision Song Contest has been revealed, with seven locations in the running. Birmingham, Glasgow, Leeds, Liverpool, Manchester, Newcastle and Sheffield will vie to stage the event in May.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Już tylko Birmingham, Glasgow, Leeds, Liverpool, Manchester, Newcastle i Sheffield będą rywalizować o organizację tej imprezy w maju przyszłego roku. Oprócz Londynu, odpadł m.in. Belfast.

Wielka Brytania została wybrana na gospodarza konkursu po tym, jak organizatorzy zdecydowali, że nie może go zorganizować Ukraina, z której pochodzą zwycięzcy tegorocznej Eurowizji w Turynie (grupa Kalush Orchestra), a w której wciąż prowadzone są działania wojenne.

Piosenkarz Sam Ryder z Wielkiej Brytanii zajął drugie miejsce, dlatego właśnie na Wyspach odbędzie się kolejna edycja.

Trwa zacięta rywalizacja brytyjskich miast, które dzięki temu konkursowi piosenki chcą przyciągnąć tysiące odwiedzających i uwagę około 160 milionów telewidzów na całym świecie.

Obecna, skrócona do siedmiu pozycji lista miast-kandydatów, została oparta na ich zdolności do wykazania, że ​​mają "pojemność, możliwości i doświadczenie, aby zorganizować wydarzenie o tej skali i złożoności" - informuje BBC. Londyn spełniłby większość wymogów, ale zarówno BBC, które będzie organizować Eurowizję w przyszłym roku, jak brytyjski rząd chcą przeniść punkt ciężkości ze stolicy i dać możliwość wypromowania się także innym brytyjskim miastom.

Takie logo chciałoby połączyć ze swoją nazwą wiele brytyjskich miast, ale zostało już tylko 7 kandydatów. (Fot. MARCO BERTORELLO/AFP via Getty Images)

Obecnie pięć z wybranych miejsc znajduje się w północnej Anglii, przy czym Glasgow reprezentuje Szkocję, a lokalizacją najdalej wysuniętą na południe jest Birmingham.

Żadne walijskie miasta nie złożyły oferty, a Belfast był jedynym potencjalnym kandydatem z Irlandii Północnej.

Organizatorzy Eurowizji twierdzą, że gospodarz powinien pomieścić około 10 000 widzów, znajdować się w pobliżu międzynarodowego lotniska i mieć wystarczającą ilość miejsc hotelowych dla co najmniej 2 000 delegatów, dziennikarzy i widzów.

Potrzebne byłoby miejsce do przygotowań na sześć do ośmiu tygodni przed konkursem piosenki, co oznacza, że ​​wszystkie potencjalne lokalizacje musiałyby przenieść koncerty i wydarzenia, które są już w ich harmonogramach.

Glasgow i Birmingham to faworyci bukmacherów, natomiast Glasgow i Manchester cieszą się największą popularnością w sondażach na stronach fanów Eurowizji.

Czytaj więcej:

Europejska Unia Nadawców: Eurowizja w 2023 r. odbędzie się w Wielkiej Brytanii

Lider zespołu Kalush Orchestra dziękuje Wielkiej Brytanii za wsparcie w organizacji Eurowizji

Eurowizja 2023: Newcastle dołącza do listy miast walczących o zorganizowanie konkursu

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 23.09.2022
  GBP 5.4530 złEUR 4.7591 złUSD 4.8796 złCHF 4.9701 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement