Menu

European cups: After eight years, two Polish clubs in the group stage

European cups: After eight years, two Polish clubs in the group stage
Dziś dowiemy się, jak wyglądać będą grupy tegorocznych rozgrywek Europa League. (Fot. Getty Images)
For the first time since 2015, two Polish football clubs will play in the group stage of European cups in the fall. Raków Częstochowa, which unsuccessfully competed for the Champions League, will play in the Europa League, and Legia Warszawa will compete in the Conference League. Rivals will be known today.
News available in Polish

Rozgrywki klubowe pod egidą UEFA na przestrzeni lat mocno się przeobrażały. Od 30 lat w fazie grupowej rywalizują uczestnicy najbardziej prestiżowej Ligi Mistrzów. Przed sezonem 2004/05 kontynentalna federacja dokonała zmian w regulaminie rozgrywek Pucharu UEFA i w nim pojawiła się również rywalizacja w grupach, ale bez rewanżów.

Pierwsza z nowym systemem miała okazję zapoznać się Amica Wronki, a później także Wisła Kraków i Lech Poznań, który w edycji 2008/09 awansował do 1/16 finału - tam lepsze okazało się włoskie Udinese.

W 2009 roku UEFA zmieniła nazwę i system rozgrywek, wprowadzając Ligę Europy. Zwiększyła się też liczba zespołów w fazie grupowej z 40 do 48. W nowej formule jako pierwszy z polskich zespołów pojawił się "Kolejorz" w sezonie 2010/11. Poznaniacy zajęli drugie miejsce w grupie i odpadli w 1/16 finału z portugalskim Sportingiem Braga.

W edycji 2011/12 w fazie grupowej LE - i to z powodzeniem - rywalizowały Wisła (po "spadku" z LM) i Legia. W 1/16 finału drużynę z Krakowa wyeliminował belgijski Standard Liege, a stołeczni piłkarze musieli uznać wyższość Sportingu Lizbona.

Jesień 2013 to występy w fazie grupowej LE legionistów, ale na tym się skończyło. Rok później było zdecydowanie lepiej, ale wiosną 2015 w 1/16 finału za silny okazał się Ajax Amsterdam. W sezonie 2015/16 po raz ostatni do tej pory dwa polskie kluby zaprezentowały się w fazie grupowej. W LE rywalizowały, bez sukcesu, Legia i Lech.

Kolejne rozgrywki to z kolei ostatni występ przedstawiciela Ekstraklasy w Lidze Mistrzów. Był on udziałem Legii Warszawa, która dzięki trzeciej pozycji w grupie dostała się do 1/16 finału Ligi Europy, gdzie ponownie za silny okazał się Ajax Amsterdam.

Następnie trzyletnią posuchę przerwał w pandemicznym roku 2020 Lech, ale występ w fazie grupowej kompletnie mu się nie udał. W kolejnym sezonie w grupie LE bez sukcesów rywalizowała Legia.

W poprzednim sezonie polski klub - Lech - zadebiutował w fazie grupowej najmłodszego dziecka UEFA - Lidze Konferencji, rozgrywek głównie z myślą o klubach z krajów, dla których Champions League i w mniejszym stopniu także Europa League to za wysokie progi.

"Kolejorz" rozegrał w europejskich pucharach łącznie 20 spotkań, a jego przygodę zakończyła dopiero Fiorentina w ćwierćfinale LK.

Teraz - po raz pierwszy od ośmiu lat - ponownie kibice będą mogli emocjonować się zmaganiami dwóch polskich klubów w fazie grupowej. W Lidze Europy zagra Raków, który przeszedł trzy rundy eliminacji Ligi Mistrzów i potknął się dopiero na ostatniej przeszkodzie - FC Kopenhaga. Z kolei Legia przebrnęła trzy fazy kwalifikacyjne LK i przed nią premierowy występ w zasadniczej części tych rozgrywek.

Czytaj więcej:

Liga włoska: Bereszyński z Sampdorii do Empoli

Liga Konferencji: Awans Legii realny. Zremisowała z duńskim FC Midtjylland 3:3

Raków jednak poza Ligą Mistrzów. Teraz czekają go rozgrywki w Lidze Europy

    Rates by NBP, date 27.05.2025
    GBP 5.0664 złEUR 4.2479 złUSD 3.7430 złCHF 4.5369 zł

    Sport