Menu

English and Scottish get drunk most often, 25-nation survey finds

English and Scottish get drunk most often, 25-nation survey finds
Co ciekawe, Anglicy byli jedną z nacji, która miała najmniej wyrzutów sumienia z powodu upicia się. (Fot. Getty Images)
The English and Scottish have topped an international league table of how often people get so drunk that they lose their balance and slur their speech.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Raport przygotowano w oparciu o ankietę, w której wzięło udział 110 tys. osób; spośród nich 5 283 to mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa. Sondaż został przeprowadzony w okresie trzech miesięcy od listopada 2019 r. do lutego 2020 r., a więc jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa.

Była to ankieta internetowa skierowana do osób, które miały tendencję do zażywania różnych środków odurzających, więc trudno ją traktować jako pokazującą trendy dla populacji całego kraju - podkreśla dziennik "The Guardian".

Respondentów poproszono, aby odpowiedzieli, ile razy w poprzednim roku upili się tak, że "ich zdolności fizyczne i psychiczne były upośledzone do tego stopnia, że ​​wpłynęły na równowagę/mowę, nie byli w stanie na niczym się skupić, a ich zachowanie niepokoiło najbliższych".

Stosując tę ​​definicję, mieszkańcy Szkocji i Anglii przyznali, że upili się średnio ponad 33 razy w ciągu roku. Był to najwyższy wskaźnik spośród wszystkich 31 badanych krajów i ponad dwukrotnie wyższy niż kilku państw europejskich, w tym: Polski (16 razy i 21. miejsce w zestawieniu), Węgier (16,8), Niemiec (15,3), Grecji (14,3), Rumunii (14,1) Hiszpanii (14,0), Włoch (11,7) i Portugalii (9,3).

Na drugim miejscu byli ex aequo Australijczycy i Duńczycy (32), a na trzecim - Finowie (28). Średnia światowa wyniosła ponad 20 razy, przy czym najrzadziej - bo zaledwie 6,5 razy - upijali się Kolumbijczycy.

Co ciekawe, Anglicy byli jedną z nacji, która miała najmniej wyrzutów sumienia z powodu upicia się. W Anglii było to tylko 31 proc., a w Szkocji - 33,8 proc., w porównaniu z 88,3 proc. Kolumbijczyków. Średnia dla ludzi na całym świecie wyniosła 32,8 proc.

Global Drugs Survey sugeruje, że problem z alkoholem w Wielkiej Brytanii jest dużo większy niż w przypadku stosowania jakichkolwiek innych używek. Ponad 5 proc. osób poniżej 25. roku życia w Wielkiej Brytanii przyznało, że w wyniku upojenia alkoholowego trafiło do szpitala, w porównaniu ze średnią światową wynoszącą 2 proc.

W odrębnych badaniu, przeprowadzonym przez GDS w zeszłym roku, aż 48 proc. Brytyjczyków przyznało, że od początku pandemii częściej sięga po "procenty".

Czytaj więcej:

W Polsce rośnie liczba pijanych kobiet za kierownicą

Polacy piją więcej piwa bez alkoholu

Europa ogranicza spożywanie alkoholu w czasie pandemii

Badania: Z każdym tygodniem lockdownu pije się więcej

"Puls Biznesu": Izolacja z kieliszkiem w dłoni

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 05.03.2021
  GBP 5.306 złEUR 4.579 złUSD 3.839 złCHF 4.131 zł
  Advertisement

  Sport


  Sport

  Advertisement
  Advertisement