Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Experts: Inflation in Poland will remain at a high level

Experts: Inflation in Poland will remain at a high level
Inflacja w Polsce wciąż rośnie i do końca roku - zdaniem ekspertów - wciąż będzie osiągać wysoki poziom. (Fot. Getty Images)
Inflation in Poland will remain high at least until the end of this year, experts of the investment bank Goldman Sachs assessed. They pointed out that the correction of inflation data increased the chances of raising interest rates faster than assumed.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W związku ze środową korektą dokonaną przez GUS, analitycy Goldman Sachs szacują, że inflacja bazowa w sierpniu wzrosła o 0,2 pp do +3,9 proc. rdr.

Główny Urząd Statystyczny podał wczoraj, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2021 r. wzrosły rdr o 5,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,3 proc. Wcześniej w szacunku flash GUS podał, że w sierpniu ceny rdr wzrosły o 5,4 proc., a mdm wzrosły o 0,2 proc.

"W odniesieniu do zharmonizowanej miary bazowej, która nie obejmuje energii, żywności oraz alkoholu i tytoniu, szacujemy, że inflacja wzrosła o 0,1pp do +4,0 proc. rok do roku" - czytamy w informacji banku.

W przypadku zharmonizowanego wskaźnika cen konsumpcyjnych - z wyłączeniem energii, żywności, alkoholu i wyrobów tytoniowych - bank prognozuje, że inflacja wzrosła o 0,1pp do +4,0 proc. rdr.

Zdaniem ekspertów GS, inflacja w Polsce utrzyma się na wysokim poziomie co najmniej do końca tego roku. Zwracają też uwagę, że mimo "gołębiego nastawienia" prezesa NBP Adama Glapińskiego, "ostatnia korekta danych dotyczących inflacji zwiększa szanse na podniesie stóp procentowych szybciej niż wcześniej zakładano".

Czytaj więcej:

Szef NBP: Płace Polaków będą rosły znacznie szybciej niż inflacja

W UK najwyższa inflacja od ponad 9 lat. Rosną ceny w sklepach

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 21.01.2022
  GBP 5.4210 złEUR 4.5303 złUSD 3.9953 złCHF 4.3786 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement