Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

In a petition to Prince William, environmentalists ask him to give some of his properties to nature

In a petition to Prince William, environmentalists ask him to give some of his properties to nature
Ksiażę William wielokrotnie podkreślał swoje przywiązanie do ekologii. (Fot. Getty Images)
Pro-environmental organizations Wild Card and 38 Degrees are putting pressure on Prince William to restore some of his landed estates. After the death of Queen Elizabeth II, the prince gained the rightful heir to the throne title of Duke of Cornwall and the duchy itself - an estate with an area of ​​530 square kilometers, which is about 0.2 percent. area of Great Britain.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Księstwo Kornwalii to prywatna posiadłość następcy brytyjskiego tronu. Poza ziemiami leżącymi w obrębie hrabstwa Kornwalii obejmuje też znaczny fragment Parku Narodowego Dartmoor w hrabstwie Devon. Są to tereny nazywane brytyjskimi "lasami deszczowymi". Kiedyś rozległe lasy pokrywały jedną piątą powierzchni Wielkiej Brytanii, ciągnęły się od Kornwalii na jej południowym zachodzie, po wybrzeże Szkocji na północy. Do dziś pozostały jedynie niewielkie ich fragmenty, a ekosystem bardzo zubożał.

Aktywiści domagają się renaturyzacji, czyli przywrócenia pierwotnego, naturalnego stanu obszarom leśnym. Postulują zaniechanie gospodarki leśnej, pozostawienie w lesie zwalonych drzew i ponowne wprowadzenie utraconych gatunków roślin. Przekonują, że renaturyzacja to "genialny sposób walki z kryzysem klimatycznym, ponieważ las pochłania i magazynuje węgiel z atmosfery, pomagając obniżyć globalne temperatury".

Czy William ugnie się pod żądaniami ekologów? (Fot. Getty Images)

Książę William, podobnie jak jego ojciec, niejednokrotnie dawał do zrozumienia, że kwestie środowiskowe są dla niego bardzo ważne. W 2020 roku ustanowił nagrodę Earthshot i przeznaczył 55 milionów euro na proekologiczne projekty, które mają być zrealizowane w ciągu dekady.

"Książę William twierdzi, że środowisko jest dla niego najwyższym priorytetem, więc wydaje się, że nie ma problemu, by się na to zgodził" - informuje w petycji 38 Degrees.

Jednak krytycy księcia powątpiewają w jego ekologiczną świadomość i zwracają uwagę, że William ma na koncie poważne wpadki. W zeszłym roku ujawniono, że jego działająca na rzecz środowiska organizacja charytatywna korzysta z usług banku znanego ze wspierania firm związanych z paliwami kopalnymi, a także współpracuje z firmą inwestycyjną, która finansuje wylesianie pod uprawy palmy olejowej.

Aktywiści liczą jednak na sukces. Już raz im się udało doprowadzić do decyzji o renaturyzacji gruntów należących do korony. W 2021 roku wystosowali petycję w tej sprawie do Crown Estate – korporacji zarządzającej posiadłościami ziemskimi monarchy. Z ramienia Wild Card złożył ją prezenter telewizyjny i przyrodnik Chris Packham, który po spotkaniu z władzami Crown Estate uznał, że są otwarte na sugestie ekologów.

Jak donosi 38 Degrees, Crown Estate współpracuje z ekspertami w kwestii przywracania naturze zdegradowanych ekosystemów. Dlatego teraz organizacja chce skłonić do tego także inne prywatne posiadłości królewskie.

"Renaturyzacja gruntów należących do jednej rodziny zwykle nie miałaby większego wpływu na kryzys klimatyczny, ale kiedy się jest rodziną posiadającą największe połacie ziemi w kraju, przywrócenie tam naturalnych ekosystemów może mieć ogromne znaczenie" – możemy przeczytać w petycji.

Czytaj więcej:

Książę Harry twierdzi, że usunął z autobiografii fragmenty kompromitujące jego ojca i brata

Spada popularność księcia Williama w UK. W tym czasie rośnie poparcie Harry'ego w USA

Problemy, z którymi musi zmierzyć się Karol III przed swoją koronacją

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement