EU rules to force USB-C chargers for all phones
To krok w walce z elektroodpadami i niedogodnościami dla konsumentów, którzy muszą korzystać w domu z wielu ładowarek do urządzeń. Po latach współpracy z branżą nad dobrowolnym podejściem do zagadnienia, liczba ładowarek do telefonów komórkowych zmniejszyła się już z 30 do 3 w ostatniej dekadzie, ale nie udało się w pełni rozwiązać problemu.
Komisja przedstawia obecnie przepisy mające na celu wprowadzenie jednej, uniwersalnej ładowarki do urządzeń elektronicznych. W zamyśle KE, USB-C stanie się standardowym portem wszystkich smartfonów, tabletów, aparatów fotograficznych, słuchawek, przenośnych głośników i konsoli do gier wideo. Komisja proponuje też rozdzielenie sprzedaży ładowarek od sprzedaży urządzeń elektronicznych, niezależnie od marki urządzenia.
Komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton podkreślił, że wraz ze wzrostem liczby urządzeń sprzedaje się coraz więcej ładowarek, które nie są zamienne lub nie są potrzebne. "Kończymy z tym. Dzięki naszemu wnioskowi, konsumenci europejscy będą mogli korzystać z jednej ładowarki do wszystkich przenośnych urządzeń elektronicznych, co stanowi ważny krok w kierunku zwiększenia wygody i ograniczenia ilości odpadów" - zaznaczył.
Zharmonizowana technologia szybkiego ładowania pomoże zapobiec nieuzasadnionemu ograniczaniu prędkości ładowania przez różnych producentów i zapewni taką samą prędkość ładowania przy użyciu dowolnej kompatybilnej ładowarki do urządzenia.
Konsumenci będą mogli kupić nowe urządzenie elektroniczne bez nowej ładowarki. Ograniczy to liczbę kupowanych niepotrzebnych lub niewykorzystywanych ładowarek. Szacuje się, że ograniczenie produkcji i utylizacji nowych ładowarek zmniejszy ilość odpadów elektronicznych o prawie tysiąc ton rocznie.
Producenci będą musieli dostarczać odpowiednie informacje o wydajności ładowania, w tym informacje o mocy wymaganej przez urządzenie i ewentualnym obsługiwaniu szybkiego ładowania. Ułatwi to konsumentom sprawdzenie, czy posiadane przez nich ładowarki spełniają wymagania nowego urządzenia lub pomoże im wybrać kompatybilną ładowarkę. W połączeniu z innymi środkami pomogłoby to konsumentom ograniczyć liczbę kupowanych nowych ładowarek i zaoszczędzić rocznie 250 mln euro wydawanych na zakup zbędnych ładowarek.
Projekt dotyczący zmienionej dyrektywy w sprawie urządzeń radiowych będzie musiał zostać przyjęty przez Parlament Europejski i Radę w drodze zwykłej procedury ustawodawczej (współdecyzja). 24-miesięczny okres przejściowy od dnia jej przyjęcia zapewni branży wystarczająco dużo czasu na dostosowanie się przed rozpoczęciem stosowania.
Czytaj więcej:
Brytyjczycy wyrzucają tony sprzętu. Rośnie liczba elektrośmieci w UK
Acer spowalnia produkcję laptopów "z powodu niedoboru chipów"
W UK wchodzi w życie "prawo do naprawy"
Apple zaprezentował iPhone 13, nowe iPady oraz Apple Watch