EU carbon market emissions fall record 15.5% as renewable power soars
Według opublikowanych danych w związku z rozwojem unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (UE ETS) emisja dwutlenku węgla jest o około 47 proc. niższa od poziomu z 2005 r. Zapowiedziano, że jeśli utrzyma się ta tendencja, to możliwe jest osiągnięcie celu zmniejszenia emisji o 62 proc. w 2030 r.
Zdaniem Komisji Europejskiej obserwowany trend potwierdza skuteczność i efektywność unijnego systemu limitów oraz handlu jako głównego instrumentu polityki dekarbonizacji europejskiej gospodarki.
EU carbon market emissions fall record 15.5% as renewable power soars https://t.co/bDqORgncZ8 pic.twitter.com/X2r57AEEIY
— Reuters (@Reuters) April 3, 2024
Jak zaznaczono, najważniejszym czynnikiem spadku emisji jest wzrost produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł, głównie wiatru i słońca, a odejście od węgla i gazu. Wpływ, ale w mniejszym stopniu, miał także rozwój energetyki wodnej i jądrowej.
Ponadto odnotowano redukcję emisji o około 7 proc. w energochłonnych sektorach przemysłu w porównaniu z 2022 r. Ma być to wynik wzrostu wydajności i zmniejszenia produkcji cementu, żelaza oraz stali.
Komisja Europejska odnotowała wzrost o 10 proc. emisji dwutlenku węgla z transportu lotniczego. Jest to konsekwencja odbicia branży lotniczej po załamaniu podczas pandemii Covid-19.
Czytaj więcej:
Niemcy: Emisja gazów cieplarnianych na najniższym poziomie od lat 50. XX w.
Europosłowie chcą zaostrzenia przepisów UE, by ograniczyć marnowanie tekstyliów i żywności
W Europie powietrze jest coraz czystsze, ale nadal nie idealne