Menu

"Dziennik Gazeta Prawna": Revolution in rental and tourism

"Dziennik Gazeta Prawna": Revolution in rental and tourism
W ubiegłym roku Polskę odwiedziło ponad 21 mln turystów, którzy wynajęli nocleg. (Fot. Getty Images)
EU Member States may introduce restrictions on the provision of short-term rental services, ruled the Court of Justice of the EU. 'The Polish government is delighted,' assesses Dziennik Gazeta Prawna.
Advertisement
News available in Polish

"Uregulowanie krajowe, które ustanawia wymóg uzyskania zezwolenia na wielokrotny, krótkoterminowy wynajem lokalu mieszkalnego klientom zatrzymującym się przejazdem, niedokonującym w nim zameldowania, jest zgodne z prawem Unii" – zwraca uwagę dziennik, przypominając kluczową tezę wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE).

Jak podkreśla "Dziennik Gazeta Prawna", w praktyce oznacza to, że każde z państw członkowskich może wprowadzić system uzyskiwania zezwoleń na krótkoterminowe wynajmowanie mieszkań, a tym samym ograniczyć liczbę usługodawców. "Celem takiego ograniczenia powinno być realizowanie potrzebnej w danym państwie polityki mieszkaniowej. Czyli przede wszystkim przeciwdziałanie problemowi niedoboru mieszkań na wynajem długoterminowy" - tłumaczy dziennik.

Licencjonowanie krótkoterminowego wynajmu pozwoli rządowi na lepszą kontrolę polityki mieszkaniowej. (Fot. Getty Images)

"Dziennik Gazeta Prawna" dodaje, że w wielu chętnie odwiedzanych przez turystów miastach podupadł bowiem rynek najmu długoterminowego. "Właściciele mieszkań wolą udostępniać swoje lokale na doby za pośrednictwem platform internetowych, gdyż zarobek jest większy" - podkreśla gazeta. Wskazuje, że to budzi opór społeczności lokalnych, m.in. studentów oraz osób, których nie stać na zakup nieruchomości, a są życiowo związane z chętnie odwiedzanymi miastami. Gazeta zwraca uwagę, że tak było we Francji, która zdecydowała się wprowadzić ograniczenia, a za najem krótkoterminowy paryskich garsonier bez zezwolenia nakładała kary po kilkanaście - kilkadziesiąt tysięcy euro. "Teraz się okazało, że miała do tego prawo" - zaznacza.

Według dziennika, wyrok TSUE w perspektywie kilku lat bez wątpienia może doprowadzić do zwiększenia się wydatków turystów, gdyż mieszkań na doby będzie mniej, a zatem wynajem będzie kosztował więcej.

Gazeta przypomina, że w postępowaniu przed TSUE brał udział polski rząd. "Zachęcał sędziów do wydania wyroku o możliwości wprowadzenia systemu zezwoleń" - wskazuje. "Rozwój najmu krótkoterminowego staje się coraz większym kłopotem dla nadmorskich kurortów oraz Warszawy" - podkreśla dziennik.

Czytaj więcej:

Londyn: 1 na 50 domów przeznaczony na wynajem dla turystów

Barcelona: Zakaz wynajmu mieszkań turystom

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 27.10.2020
  GBP 5.061 złEUR 4.589 złUSD 3.886 złCHF 4.274 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement