Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Dziennik Gazeta Prawna": Coronavirus in Poland cannot be forgotten

"Dziennik Gazeta Prawna": Coronavirus in Poland cannot be forgotten
Czy do Polski wkrótce powrócą restrykcje? Istnieje obawa, iż sytuacja jesienią znacznie się pogorszy. (Fot. Getty Images)
10 thousand - according to mathematical models, this is how many patients in Poland require hospital care due to coronavirus in autumn; Experts are concerned about the pandemic situation in other countries, autumn will be another test - reports 'Dziennik Gazeta Prawna' today.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Od tego - jak podkreśla dziennik - może być uzależnione, czy WHO odwoła epidemię COVID-19.

"Szacujemy, że liczba przypadków w Polsce jest 15-20 razy większa niż odnotowywanych" - informują na łamach "DGP" dr Franciszek Rakowski z ICM UW oraz prof. Kruger Tyll z Politechniki Wrocławskiej przygotowujący modele rozwoju epidemii.

Zdaniem tego pierwszego, we wrześniu, oprócz zwiększonej liczby przypadków, wzrośnie też liczba hospitalizacji - będzie potrzeba mniej więcej do 10 tys. łóżek Obecnie średnia tygodniowa przekracza 200 chorych - co może oznaczać, że realnie choruje ok 4 tys. osób.

"O tym, że sytuacja się zaostrza, świadczą przykłady innych krajów, które już teraz zderzają się z większą liczbą zachorowań. Między innymi tak jest w Portugali, Francji - tam rosną obie liczby - i dotyczące przypadków, i pobytów w szpitalach (a w niektórych regionach również zgonów). Nie ma porównania z pikiem z poprzednich fal, ale hospitalizacji jest więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku" - możemy przeczytać w "DGP".

Gazeta wskazuje, że jak podaje "Guardian", Anglicy przechodzą obecnie trzecią dużą falę zakażeń COVID-19 w tym roku.

"Według ankiety ONS Infection Survey opublikowanej w zeszłym tygodniu szacuje się, że ok 1,7 mln osób w Wielkiej Brytanii zostało zakażonych w tygodniu przed 18 czerwca, co stanowi wzrost o 23 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem. Większość naukowców i statystyków przypomina, że odpowiedzialność za to ponoszą dwa szybko rozprzestrzeniające się podwarianty Omikronu: BA.4 i BA.5. To one są odpowiedzialne również za wzrosty w Portugalii i Republice Południowej Afryki" - podkreśla "DGP". 

Czytaj więcej:

Niemcy: Koniec bezpłatnych testów na Covid-19. "Brakuje pieniędzy"

Badanie: Dzięki szczepionkom na Covid-19 prawie 20 mln osób uniknęło śmierci

Chiny: Burza po sugestii pekińskiej gazety, że restrykcje covidowe będą trwały przez pięć lat

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 12.08.2022
  GBP 5.5357 złEUR 4.6832 złUSD 4.5459 złCHF 4.8318 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement