Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dr. Anthony Fauci: The Johnson & Johnson vaccine should be a two-dose vaccine

Dr. Anthony Fauci: The Johnson & Johnson vaccine should be a two-dose vaccine
Na świecie trwa debata na temat możliwości rozpoczęcia szczepień drugą dawką preparatu Johnson & Johnson. (Fot. Getty Images)
Recipients of the single-dose J&J vaccine against coronavirus should not worry about its lower effectiveness, said Dr. Anthony Fauci, chief medical advisor to the White House on ABC television. He assessed this following the approval for use of an additional booster vaccine by the company.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Odbiorców jednodawkowej szczepionki J&J przeciw koronawirusowi nie powinna martwić jej mniejsza skuteczność - ocenił w telewizji ABC główny doradca medyczny Białego Domu dr Anthony Fauci. Ocenił to w następstwie zatwierdzenia do użytku dodatkowej, wspomagającej szczepionki tej firmy.

W piątek panel doradczy amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) jednogłośnie zatwierdził do użycia dawkę wspomagającą (booster) szczepionki Johnson & Johnson (J&J). Zalecił wszystkim w wieku 18 lat i starszym przyjęcie jej w dwa miesiące po pierwszej.

"Myślę, że powinni czuć się z tym dobrze, ponieważ doradcy FDA, zważywszy na dane, uznali za bardzo prawdopodobne, że powinna to być szczepionka dwudawkowa" – ocenił Fauci, który pełni funkcję dyrektora Krajowego Instytutu ds. Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID).

Jego zdaniem, decyzja panelu jest bardzo korzystna dla tych, którzy otrzymali szczepionkę J&J. Fauci rozważał także możliwość używania przez ludzi zaszczepionych dawką J&J jako wzmacniających szczepionek Pfizera lub Moderny. Uznał to za korzystne ponieważ wówczas poziom uzyskanych przeciwciał jest znacznie wyższy.

Jednocześnie jednak doradca Białego Domu ostrzegał, że szczepionki Moderna i Pfizer niosą ze sobą nieco zwiększone ryzyko wystąpienia zapalenia mięśnia sercowego u młodych dorosłych.

"Zależy to od tego, kim jesteś. Na przykład, kobieta w wieku rozrodczym, która nie miałaby prawie żadnych problemów z ewentualnym niepożądanym problemem w postaci zapalenia mięśnia sercowego - co zdarza się rzadko, w przypadku użycia szczepionki mRNA - mogłaby zdecydować się na to podejście" – zaznaczył.

Dodał zarazem, że młody człowiek, który ma zresztą bardzo, bardzo rzadkie ryzyko zapalenia mięśnia sercowego, mógłby jednak wybrać jako wzmacniającą szczepionkę dawkę J&J."

Czytaj więcej:

Amerykańscy naukowcy: Szczepionka Moderny najbardziej skuteczna przeciwko koronawirusowi

Będzie druga dawka szczepionki J&J? "Silnie wspomaga odporność"

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 28.01.2022
  GBP 5.4934 złEUR 4.5697 złUSD 4.1048 złCHF 4.4086 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement