Digital COVID Certificate: EU-wide travel pass comes into force
Polska uruchomiła wystawianie certyfikatów 1 czerwca 2021 roku. Kraje członkowskie, które spełniły wymagania techniczne, przeszły testy i były gotowe do wydawania i weryfikacji certyfikatów mogły przystępować i wdrażać system wcześniej, dobrowolnie.
Natomiast dzisiaj certyfikaty zaczęły obowiązywać we wszystkich krajach UE, a także w Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinie. Te ostatnie cztery kraje mają prawo do sześciotygodniowego okresu przejściowego.
Przed każdą podróżą zagraniczną należy sprawdzić obowiązujące regulacje w kraju docelowym. Niektóre kraje będą wymagały pełnego zaszczepienia, inne uznają, że wystarczy, że podano ci pierwszą z dawek szczepionki dwudawkowej, inne wymagają dodatkowej ankiety. Aktualne zasady podróżowania można znaleźć na stronie reopen.europa.eu/pl/.
Unijny Certyfikat COVID (UCC) mogą pobrać osoby w pełni zaszczepione, które otrzymały dwudawkową lub jednodawkową szczepionkę, dopuszczoną na rynku UE. Jest on ważny od 14. dnia do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki.
Certyfikat wystawiany jest również osobom, które otrzymały negatywny test wykrywający wirusa SARS-CoV-2 - antygenowy lub PCR. W takim przypadku takie zaświadczenie ważne jest w Polsce 48 godzin od daty pobrania próbki do badania.
Również ozdrowieńcy mogą pobrać certyfikat, który w ich przypadku będzie ważny od 11. dnia do 180 dni od otrzymania pozytywnego wyniku testu PCR.
Czytaj więcej:
Siedem państw UE, w tym Polska, rozpoczęło wydawanie certyfikatów Covid
Ruszyła kampania zachęcająca Polaków do podróży samolotem w wakacje
Hancock: Rząd UK "pracuje nad tym, by zaszczepieni podróżowali bez przeszkód"
Polacy mogą podróżować do Hiszpanii bez dokumentów potwierdzających brak Covid-19
Islandia znosi wszystkie restrykcje związane z Covid-19
Wakacje w UE z paszportem immunologicznym. Wariant Delta budzi jednak obawy
"Dziennik Gazeta Prawna": Paszportowy boom w czasach Delty