Menu

Deportations to Rwanda with green light. President of Rwanda promises to return money

Deportations to Rwanda with green light. President of Rwanda promises to return money
Brytyjscy posłowie wyrazili poparcie na odsyłanie nielegalnych imigrantów do Rwandy, ale wciąż nie ma pewności, czy rzeczywiście do tego dojdzie... (Fot. Getty Images)
Last night, the British House of Commons voted in support of a draft bill that is highly controversial and causes great divisions within the ruling Conservative Party, which would enable the deportation of illegal immigrants to Rwanda. Meanwhile, the president of Rwanda commented on this matter.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Choć posłowie z prawego skrzydła konserwatystów głośno deklarowali niezadowolenie ze zbyt nieszczelnego - ich zdaniem projektu - i grozili, że jeśli premier Rishi Sunak go nie poprawi, zagłosują przeciwko własnemu rządowi, ostatecznie projekt przeszedł łatwiej niż się zanosiło.

Za jego przyjęciem zagłosowało 320 posłów, przeciwko było 276.

Nie oznacza to jeszcze, że projekt staje się ustawą. Na razie zostanie przesłany do Izby Lordów, której członkowie mogą wnosić swoje poprawki i próbować opóźniać jego wejście w życie. Biorąc pod uwagę, że Partia Konserwatywna nie ma większości w Izbie Lordów, z pewnością będą to robić.

Tym niemniej premier Sunak może być zadowolony, że udało mu się uniknąć zawstydzającej porażki, której konsekwencją mógłby być nawet wewnątrzpartyjny wniosek o wotum nieufności dla niego jako lidera konserwatystów.

Oznacza to także, że wciąż realne jest spełnienie obietnicy, iż pierwsze samoloty z nielegalnymi imigrantami wylecą do Rwandy na wiosnę.

Ponieważ ograniczenie imigracji, zarówno legalnej, jak i nielegalnej, jest najważniejszą sprawą z punktu widzenia wyborców Partii Konserwatywnej, realizacja tej obietnicy jest niezbędna, aby w tegorocznych wyborach do Izby Gmin konserwatyści uniknęli katastrofalnej porażki.

Brytyjski rząd zawarł w kwietniu 2022 r. umowę z władzami Rwandy, licząc, że perspektywa szybkiej deportacji do tego kraju będzie zniechęcała kolejne osoby przed podejmowaniem prób nielegalnego przedostania się do Wielkiej Brytanii.

Zgodnie z umową, do Rwandy mogliby być wysyłani wszyscy nielegalni imigranci ubiegający się o azyl, niezależnie od ich narodowości. Tam byłyby rozpatrywane ich wnioski o azyl i jeśli mieliby podstawy do jego przyznania, otrzymywaliby go - ale w Rwandzie, a nie w Wielkiej Brytanii.

Brytyjski rząd do tej pory zapłacił Rwandzie na mocy zawartej w kwietniu 2022 roku umowy 240 mln funtów, a w roku budżetowym 2024-25 ma przekazać kolejne 50 mln funtów. Ale do Rwandy nie udało się jeszcze wysłać ani jednej osoby.

"Rwanda zwróci Wielkiej Brytanii otrzymane od niej pieniądze z tytułu umowy o przyjmowaniu nielegalnych imigrantów, jeśli żadna osoba ubiegająca się o azyl ostatecznie nie zostanie wysłana do tego kraju" - oświadczył tymczasem rwandyjski prezydent Paul Kagame. Nie wyjaśnił, ile pieniędzy zwróci Wielkiej Brytanii, ani kiedy.

Kagame nie chciał się ustosunkowywać do problemów Londynu związanych z implementacją umowy. "To problem Wielkiej Brytanii, a nie Rwandy" - podkreślił.

W 2023 r. do Wielkiej Brytanii przybyło przez kanał La Manche 29 437 nielegalnych imigrantów, co było spadkiem o 35,5 proc. w stosunku do rekordowego pod tym względem roku 2022. Premier Sunak wskazuje, że jedną z przyczyn tego spadku już było odstraszające działanie planu deportacji do Rwandy.

Czytaj więcej:

Rwanda dostała jeszcze 100 mln funtów, choć nie trafił tam ani jeden imigrant

Rząd UK przyznał azyl obywatelom Rwandy, choć twierdzi, że jest ona bezpieczna

Brytyjska Izba Gmin wraca do sprawy deportacji imigrantów do Rwandy

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 04.12.2024
    GBP 5.1776 złEUR 4.2899 złUSD 4.0845 złCHF 4.6041 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement