Menu

Delta ‘should be renamed Johnson variant’ after Boris ‘let it spread through UK’

Delta ‘should be renamed Johnson variant’ after Boris ‘let it spread through UK’
Laburzyści ocenili, że zwlekanie z dodaniem Indii na czerwoną listę związane było z faktem, iż "Boris Johnson chciał zrobić sobie zdjęcie z szefem indyjskiego rządu". (Fot. Getty Images)
The Delta strain of coronavirus should be renamed the ‘Johnson variant’ because of the Prime Minister’s ‘lax’ border measures, Labour has said.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Partia Pracy obwinia Borisa Johnsona i zarzuca mu "niedbałość i niekompetencję". Jej zdaniem, to właśnie opieszałość premiera doprowadziła do sytuacji, w której wariant Delta stał się dominującym szczepem w kraju.

Nick Thomas-Symonds - szef brytyjskiego MSZ w gabinecie cieni - wskazał, że premier "odmawiał podejmowania trudnych decyzji" związanych z ochroną granic przed nowymi mutacjami.

Jak zauważają brytyjskie media, Partia Pracy od dawna domaga się zaostrzenia przepisów związanych z podróżami. Laburzyści wielokrotnie wskazywali, że opóźnienie w umieszczeniu Indii na czerwonej liście związane było wyłącznie z faktem, iż "premier chciał sobie zrobić zdjęcie z indyjskim przywódcą Narendrą Modim".

W swoim przemówieniu Thomas-Symonds podkreślił, że Wielka Brytania - będąc krajem wyspiarskim - powinna wykorzystać ten atut, podobnie jak zrobiły to Nowa Zelandia czy Australia.

Zwrócił uwagę, że tylko w dniach 2-23 kwietnia do Wielkiej Brytanii przybyło 20 tys. pasażerów z Indii, którzy mogli zostać zainfekowani wariantem Delta koronawirusa.

"Pakistan i Bangladesz zostały dodane na czerwoną listę 9 kwietnia. Ale premier czekał 14 dni na dodanie Indii. To były dwa tygodnie porażki i wszyscy ponosimy tego konsekwencje" - ocenił szef brytyjskiego MSZ w gabinecie cieni.

Czytaj więcej:

Nowe dane z UK: Katar i ból głowy objawami zakażenia wariantem Delta

Johnson potwierdził: "Zniesienie restrykcji w Anglii opóźnione o 4 tygodnie"

"The Guardian": Wariant Delta jest już w 74 krajach i wciąż się rozprzestrzenia

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 19.10.2021
  GBP 5.4084 złEUR 4.5717 złUSD 3.9212 złCHF 4.2644 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement