Menu

Data from British Columbia suggest the first positive effects of maintaining distance

Data from British Columbia suggest the first positive effects of maintaining distance
Kanadyjczykom przypomina się o konieczności pozostania w domu... (Fot. Getty Images)
Canada is introducing new restrictions on travel due to coronavirus, and in the meantime, recent data from the British Columbia province may indicate that maintaining distance when dealing with others is slowing the pace of new infections.
Advertisement
News available in Polish

Premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział wczoraj, że od poniedziałku nikt, u kogo widoczne są objawy zarażenia, takie jak kaszel, gorączka czy trudności w oddychaniu, nie będzie mógł wsiąść do samolotu ani pociągu na trasach krajowych.

"Będzie to regulacja, której przestrzeganie będzie egzekwowane, ale jednocześnie przypominamy: pozostańcie w domu, o ile podróż nie jest niezbędnie konieczna" - zaapelował szef rządu.

Trudeau zwrócił uwagę na informacje z Kolumbii Brytyjskiej, w której - jak pokazują dane - wzrost liczby zakażeń koronawirusem spowolnił.

Jak mówiła w piątek odpowiedzialna za służbę zdrowia w tej prowincji dr Bonnie Henry, modele używane w prowincji wskazują, że ograniczenia przestrzegane w kontaktach z ludźmi zaczynają spowalniać tempo wzrostu liczby nowych przypadków. Według danych, przyrost liczby nowych zakażonych mógł zostać zmniejszony nawet o połowę.

Minister zdrowia Kolumbii Brytyjskiej Adrian Dix i dr Bonnie Henry. (Fot. Getty Images)

Media cytowały dane, według których porównano krzywe wyznaczające liczbę zakażeń w Kolumbii Brytyjskiej z analogicznymi krzywymi dla północnych Włoch i prowincji Hubei w Chinach, gdzie w Wuhan odnotowano w ub.r. pierwsze przypadki koronawirusa. Danych użyto do określenia, czy w skrajnej sytuacji Kolumbia Brytyjska miałaby wystarczającą liczbę łóżek szpitalnych i respiratorów.

Porównanie modeli wskazuje na spłaszczenie krzywej dla Kolumbii Brytyjskiej, jednak Henry podkreśliła, że to wciąż wykresy używane nie do prognozowania rozwoju sytuacji, a jedynie przedstawiające różne scenariusze dla celów lepszego planowania działań.

Na ulicach Toronto nie jest zbyt tłoczno... (Fot. Getty Images)

18 marca Kolumbia Brytyjska wprowadziła stan nadzwyczajny w związku z koronawirusem. Podobnie jak w innych prowincjach Kanady zamknięte są tam szkoły i uniwersytety, odwołano imprezy kulturalne i sportowe. Nie działają biblioteki, pływalnie i inne publicznie dostępne miejsca spotkań, bary i kluby nocne. Odwołano egzaminy na prawo jazdy. Sądy działają w ograniczonym zakresie. Wybory uzupełniające i referenda zostały odsunięte na później. Granica z USA jest zamknięta.

Liczba zakażonych koronawirusem wynosiła wczoraj w Kanadzie 4 933.

Czytaj więcej:

Kanada zamyka granice dla obcokrajowców

Kanada: Dziś w nocy zamknięcie granicy z USA

Kanada: Alkohol uznano za "towar niezbędny"

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 27.05.2020
  GBP 4.983 złEUR 4.438 złUSD 4.050 złCHF 4.171 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement